Starije osobe na meti prevaranta
Prevaranti koriste poodmaklu životnu dob, samostalno stanovanje te neupućenost i nepažnju građana kako bi došli do njihovih ušteđevina i novca. Lažno se predstavljajući dovode žrtve u zabludu te im nude pomoć i medicinske usluge (mjerenje krvnog tlaka, masaža, prodaja medicinskih pomagala i sl.) ili se predstavljaju kao policijski službenici u civilu, poštari, bankovni službenici, službenici osiguravajućih društava, djelatnici elektre, plinare i sl.
Počinitelji su osobe autoritativnog nastupa, pričljive, kreativne i naizgled empatične, a posebno uporne i uvjerljive u nagovaranju sugovornika. Vrlo često prevaranti simuliraju bolest, malaksalost ili nesvjesticu, kako bi izazvali sažaljenje. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, puštaju nepoznate osobe u kuću te postaju žrtve prijevara. Osim navedenih, uvijek postoji i mogućnost pojavljivanja novih oblika prijevare.
Kako bi spriječili nove prijevare, građanima (posebice onima starije životne dobi) iz MUP-a savjetuju:
- Ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ.
- Ako se osoba predstavi kao službena, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve službene osobe dužne imati i dati vam na uvid. Ako sumnjate telefonski provjerite u instituciji iz koje dolaze.
- Ne dajte se zavesti uvjeravanjem nepoznatih osoba, njihovim titulama i sličnim nastupima.
- Zapišite registracijsku oznaku vozila te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje.
- Zapamtite izgled, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke, tetovaže i slično).
- Odrasli članovi obitelji koji se brinete o starijim osobama, upozorite ih na opasnost i ponavljajte im ove savjete.
Izlažete se velikom riziku ako prihvatite upornost nepoznatih osoba koje vam po svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom, 'pružanja pomoći kod bolesti', 'nuđenja povoljne prodaje knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog', traženja milostinje itd. Posumnjate li u nekoga, a posebice ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, ODMAH obavijestite policiju na broj 192!
Od nedavno vijesti iz Ministarstva unutarnjih poslova možete pratiti i na njihovom Twitteru računu koju su otvorili u želji da poboljšaju i ubrzaju protok informacija i ostvare kvalitetnu dvosmjernu komunikaciju i s građanima i predstavnicima medija.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!