Zurenje u mobitel povećava rizik od sindroma suhog oka
Većina ljudi zna da previše gledanja u mobitel šteti, ali nova studija pokazuje da su smartfoni nezdraviji i više no što se misli, posebice kada su u pitanju oči.
Istraživanje objavljeno u časopisu BMC Opthalmology otkriva da djeca koja provode više vremena koristeći se mobitelima imaju i više simptoma sindroma suhog oka. Djeci kojoj su smartphonei uskraćeni na mjesec dana, simptomi su se povukli.
Suho oko ili kseroftalmija stanje je u kojem oči ne suze dovoljno, što izaziva crvenilo, otok i iritaciju oka. Obično se povezuje sa starijim ljudima, ali specijalisti vjeruju da se to stanje u djece podcjenjuje. Kada zurimo u ekrane i monitore, manje trepćemo što znači da dolazi do pojačanog isparavanja suznog filma i rasta vjerojatnosti za bolest suhog oka.
U studiji je analizirano 916 korejske djece između sedam i 12 godina starosti. U nešto manje od sedam posto njih pronađeno je dovoljno simptoma za dijagnosticiranje suhog oka.
Ustanovljeno je da je 97 posto djece s tim stanjem u prosjeku koristilo smartphone više od tri sata dnevno. Oni drugi u prosjeku su se tim uređajem koristili oko 37 minuta dnevno.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!