Volonteri svijet čine boljim
Djeca su ih u bolnicama prozvala tete i stričeki pričalice. Oni su volonteri okupljeni u zagrebačkoj udruzi 'Smiješak za sve' koja je osnovana koncem 2013. godine. Trenutačno ih je 82, a u protekle tri godine kroz udrugu je prošlo oko 200 volontera koji su odradili čak 4400 volonterskih sati.
Svake večeri, bez iznimke, po troje ih u skupini odlazi na Odjel za pulmologiju i alergologiju Dječje bolnice Srebrnjak i na pedijatrijski odjel u KBC Sestre milosrdnice. Sve tete i stričeki će se složiti u jednome - neprocjenjiv je to osjećaj kad dječicu uveselite pričom za laku noć, rješavate s njima zagonetke i labirinte ili odigrate neku zabavnu društvenu igru. Sat vremena koje im daruju, djeca barem na trenutak zaborave da su u bolnici i da su im roditelji daleko. Najbitnije je, kažu volonteri, kad odlaze na odjel da se prilagode svakom djetetu, opuste i improviziraju jer su djeca boravkom u bolnici, što zbog terapije, a što zbog odvojenosti od roditelja i prijatelja poprilično traumatizirana. Mališani su se već navikli na njih i svake večeri ih nestrpljivo iščekuju.
Kako ova udruga radi na promicanju razvitka i unapređenja djece i mladih te ih uključuje u sve aspekte društvenog života, od siječnja provode radionice u Caritasovoj kući Emaus-Dubec s ciljem da osnaže tamošnje korisnike te ih potakne i uključi u jednodnevne volonterske radionice koje 'Smiješak za sve' provodi u knjižnicama. Preduvjet za volontiranje je dvodnevni edukacijski seminar u kojem volonteri uče kako se ponašati na odjelu, kako prići djeci koja su na liječenju u bolnici, koje knjige i priče odabrati, kako odagnati brigu i vratiti osmijeh na lica mališana. Uz to, svaki volonter mora imati liječničku potvrdu o psihosocijalnim sposobnostima te potvrdu o nekažnjavanju. Novi seminar je na raasporedu u ožujku.
I u udruzi za sportsko-rekreacijsko terapijsko jahanje 'Mogu' iz Osijeka velik je broj volontera koji nesebično pomažu drugima. Korisnici udruge su djeca s poteškoćama u razvoju. Zahvaljujući donacijama napokon su dobili sanitarni čvor. No, ono što im je neophodno kako bi se terapija mogla odvijati bez obzira na vremenske prilike je zatvoren prostor za jahanje.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!