Dodjeljene Nagrade hrvatskog glumišta

Svake godine svečanost dodjele održava se na isti datum, na dan 24. studenog kada se glumac Vilim Lesić s povijesne pozornice obratio gledalištu na hrvatskom jeziku. Ove godine Nagrada hrvatskog glumišta je 25. jubilarna dodjela.

Nagrade za najbolje predstave pripale su dramskoj predstavi "Črna mati zemla" Zagrebačkog kazališta mladih, predstavi za djecu i mlade "Sherlock Holmes" Zagrebačkoga kazališta mladih, baletu "Gospoda Glembajevi" Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu te opera "Otello" Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Nagrada za najbolju režiju dramske predstave pripala je Dori Ruždjak Podolski za režiju predstave "Črna mati zemlja" Zagrebačkog kazališta mladih, za najbolje dirigentsko ostvarenje u operi Filipu Pavišiću za dirigiranje opere „Tosca”  u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku te za najbolje koreografsko ostvarenje u baletu Leu Mujiću za koreografiju "Gospode Glembajeva" u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

Dobitnici na 25. dodjeli nagrada hrvatskoga glumišta

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području dramske umjetnosti: glumici Zdenki Heršak

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području operne umjetnosti: maestru Vladimiru Kranjčeviću

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti: Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi ARTERARIJ za autorski projekt “Pogledaj me”

Najbolja dramska predstava u cjelini: Črna mati zemlja Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih
 
Najbolje redateljsko ostvarenje u drami:
Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glavna ženska uloga u drami: Jasna Ančić za ulogu Žene u predstavi „Ostavljam te” prema motivima Edwarda Albeeja „Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnoga  kazališta Zadar

Najbolja glavna muška uloga u drami: Borko Perić za ulogu Frane u predstavi „Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Najbolja sporedna ženska uloga u drami: URrša Raukar za ulogu Bake u predstavi „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja sporedna muška uloga u drami: Siniša Popović za ulogu Nikole u predstavi „Ljudi od voska” Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji  Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje glumice do 28 godina: Ana Marija Veselčić za ulogu u predstavi „Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i produkciji Kazališta Playdrama iz Splita uz produkcijsko sudjelovanje Gradskog kazališta mladih Split

Izuzetno ostvarenje glumca do 28 godina: Robert Budak za ulogu u predstavi „Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

Najbolja lutkarska predstavu ili predstava za djecu i mlade: Sherlock Holmes Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glumica u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade: Anja Đurinović za ulogu u predstavi „Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Najbolji glumcac u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade: Siniša Novković za ulogu u predstavi „Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolja dramatizacija, adaptacija, dramaturška obrada teksta ili dramaturgija predstave Hrvoje Ivanković za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivica Boban za dramaturšku obradu teksta „Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama

Najbolje  glumačko ostvarenja  u radio  drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine): Ozren Grabarić za ulogu u radio  drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja

Najbolje  redateljsko ostvarenje u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine): Goran Kulenović
za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“  (2. sezona - 1. epizoda);

Nagrade za najbolja scenografska i kostimografska ostvarenja u drami, operi ili baletu

Najbolja kazališna scenografija: Dinka Jerčević
u operi „Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja kazališna kostimografija: Manuela Paladin ANUELA PALADIN Šabanović u baletu „Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Nagrade za najbolja ostvarenja iz područja umjetnosti

Najbolja operna predstava u cjelini:
Otello Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

Najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje u operi: Filip Pavišić za dirigiranje opere „Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja ženska uloga u operi: Lana Kos za ulogu Elvire u operi „Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu

Najbolja muška uloga u operi: Ljubomir Puškarić za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi „Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje u operi umjetnika do 30 godina: Matija Meić za ulogu Figara u operi „Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Nagrade za najbolja ostvarenja iz područja baletne umjetnosti

Najbolja baletna predstavu u cjelini:
Gospoda Glembajevi prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

Najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje u baletu: Leo Mujić za koreografiju i režiju baleta „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja ženska uloga u baletu: Iva Vitić-Gameiro za ulogu Julije u baletu „Romeo i Julija“ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja muška uloga u baletu: Tomislav Petranović za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu 

Izuzetno ostvarenje u baletu umjetnika do 28 godina: Marta Kanazir za ulogu Titanije u baletu „San Ivanjske noći“ na glazbu raznih autora  u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Bogat i raskošan program ovogodišnje dodjele bio je u znaku jubilarnih datuma, te dao uvid u godišnju produkciju najboljih hrvatskih predstava. Večerašnju dodjelu u emisiji Dobro jutro, Hrvatska najavili su Perica Martinović, predsjednica Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Tonči Bilić, član žirija Nagrade hrvatskog glumišta:





Osim na Drugome programu Hrvatske televizije (HRT – HTV 2) prijenos je bilo moguće pratiti i putem mobilnih uređaja, tableta i računala s pomoću multimedijske usluge HRTi.