Dodijeljene Nagrade Hrvatskoga glumišta 2018. - kazališni Oskari

Nagrade Hrvatskoga glumišta 2018., za koje se zna reći da su zapravo kazališni Oskari, a kazališnim djelatnicima su posebno priznanje jer ih je nagradila struka - Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU), dodijeljene su na svečanosti u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu.

Svečanost se održava 24. studenoga u spomen na isti datum davne 1860. kada je glumac Vilim Lesić na pozornici Narodnoga kazališta na Markovu trgu u Zagrebu, nakon prekida predstave na njemačkome jeziku, a na nagovor Dimitrija Demetra rekao - od danas će se na zagrebačkoj pozornici glumiti samo na hrvatskome jeziku.

Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjentosti dobio je Zoran Mihanović

Žiri za operetu i mjuzikl dodijelio je nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje sopranistici i dugogodišnjoj prvakinji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu Blaženki Milić rođenoj Cigić

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje za dramu pripala je glumcu Mustafi Nadareviću



Najbolja dramska predstava u cjelini
je Eshilova "Orestija" u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto

Najbolje redateljsko dramsko ostvarenjeIgor Vuk Torbica za režiju predstave "Tit Andronik" Williama Shakespearea i produkciji Zagrebačkoga kazališta mladih

Nagradu za najbolju glavnu žensku ulogu dobila je Zrinka Cvitešić za ulogu Ane Šafranek u predstavi "Tko pjeva zlo ne misli" V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji HNK u Zagrebu

Nagradu za najbolju mušku ulogu dobio je Dražen Čuček za ulogu Njega u predstavi "Opet on" Timura Vermesa u režiji Marka Jurage i produkciji Zagrebačkoga gradskog kazališta Komedija

Nagradu za najbolju sporednu žensku ulogu primila je Ivana Boban za ulogu Tete Mine u predstavi "Tko pjeva zlo ne misli" V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji HNK-a u Zagrebu

Nagradu za najbolju mušku sporednu ulogu dobio je Domagoj Mrkonjić za ulogu Lonke u predstavi "Osječki long, long play" Branka Kostelnika u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku za Osječko ljeto kulture

Nagradu za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - za žensku ulogu dobila je Petra Svrtan za ulogu u predstavi "Govori glasnije"

Nagradu za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - za mušku ulogu dobio je Marjan Nejašm ić Banić za ulogu Korovodje u predstavi "Orestija"

Nagradu za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade pripala je predstavi "Nikomu pravo" Ane Prolić prema motivima narodne pripovijetke "Svijetu se ne može ugoditi" u režiji Ane Prolić i produkciji Kazališta lutaka Zadar

Nagrada za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade - za najbolju mušku ulogu nagradu je dobio Matija Čigir za ulogu Gavrana u predstavi "Snježna kraljica"

Nagrada za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade - za najbolju žensku ulogu dobila je Petra Cicvarić za uloge Suzane i Dore u predstavi "U potrazi za slovom "R"

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstavu nagradu je dobio Ozren Prohić za tekst "Pjerin" Marina Držića izveden u produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju nagrađena je Irena Kraljić u dramskoj predstavi "Snježna kraljica" Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji Gradskog kazalište Trešnja iz Zagreba te u predstavi "U potrazi za slovom "R" Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta "Zorin dom" Karlovac

Nagradu za najbolju kostimografiju dobio je Mladen Radovniković za dramsku predstavu "Orestija" Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto

Intendant osječkoga HNK-a Božidar Šnajder primio je nagradu HDDU- a za promicanje opere, operete i mjuzikla

Za najbolju predstavu u cjelini (u opereti i mjuziklu)
nagrađena je predstava "Byron" Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkoga gradskog kazališta Komedija iz Zagreba

Za najbolje redateljsko, dirigentsko ili koreografsko ostvarenje nagradu je dobila Nina Kleflin za režiju mjuzikla "Čarobnjak iz Oza" u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Šibeniku

Nagradu za najbolje glumacko ostvarenje u TV drami dobio je Trpimir Jurkić za ulogu u dramskoj seriji "Novine"

Nagradu za najbolju žensku ulogu (u opereti i mjuziklu) dobila je Hana Hegedušić za ulogu Cathy u mjuziklu "Prošlih pet godina" Jasona Roberta Browna u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu

Za najbolju mušku ulogu (u opereti i mjuziklu) nagradu je primio Bože Jurić Pešić za ulogu Mirka u mjuziklu "Mala Floramye" Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu

Nagradu za najbolju plesnu predstavu u cjelini dobila je predstava "Tamo vani i ovdje unutra" koncept Ana Kreitmeyer, u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji s Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb

Za najbolje koreografsko ostvarenje u plesnoj umjetnosti nagrađen je Matija Ferlin za koreografiju u plesnoj predstavi "Staging a Play: Tartuffe" u produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkoga kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula

Za najbolju žensku plesnu ulogu nagrađena je Sonja Pregrad za ostvarenje u predstavi "Tamo vani i ovdje unutra" u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i njezinoj u suradnji sa Festivalom Perforacije, Zagreb iTeatrom &TD, Zagreb

Nagradu za najbolju mušku plesnu ulogu dobio je Darko Japelj za ostvarenje u predstavi "Staging a Play: Tartuffe" u koreografiji Matije Ferlina i produkciji i izvedbi Zagrebačkoga plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta Pula.

Najbolje redateljsko ostvarenje u radio drami dobila je Vedrana Vrhovnik za režiju radio drame "Sarajevski gambit" Branka Ružića.