Astronauti se sigurno vratili na Zemlju s Međunarodne svemirske stanice
Tri člana posade Međunarodne svemirske stanice (ISS) sigurno su se spustila na Zemlju, sletjevši u Kazahstan na ruskoj letjelici Sojuz, izvijestila je NASA. Three Exp 57 crew members are back on Earth today after ending their mission aboard the International Space Station. Serena Auñón-Chancellor, Alexander Gerst and Sergey Prokopyev spent 197 days in space together. Credit: NASA/Bill Ingalls pic.twitter.com/PFVg3Zn3EF
To je bio prvi povratak iz svemirske stanice od listopada kada su američki astronaut Nick Hague i ruski kozmonaut Aleksej Ovčinjin sletjeli neozlijeđeni u Kazahstan nakon što je dvije minute nakon polijetanja zakazala raketa koja ih je trebala prevesti do Međunarodne svemirske stanice.
NASA-ina astronautkinja Serena Aunon-Chancellor, Nijemac Alexander Gerst iz Europske svemirske agencije (ESA) i ruski kozmonaut Sergej Prokopjev sletjeli su u 11 sati po lokalnom vremenu.
Aunon-Chancellor bila je u Svemiru 197 dana i pridonijela je stotinama znanstvenih eksperimenata koji se provode na Međunarodnoj svemirskoj stranici.
NASA se od 2011., kad je SAD ukinuo svoj Space Shuttle program, oslanja na ruske rakete u prijevozu američkih astronauta na ISS. Američka svemirska agencija objavila je za travanj planove za testne letove s ljudskom posadom na komercijalnim raketama koje su izradili Boeing i SpaceX.
Tročlana posada u dobrom je stanju, navela je NASA.
Incident u listopadu bio je prvi ozbiljni problem pri lansiranju u programu Sojuza od 1983. kada se posada jedva spasila prije eksplozije na lansirnom poligonu.
Na ISS-u ostala su tri astronauta: NASA-ina Anne McClain, David Saint-Jacques iz kanadske svemirske agencije i Rus Oleg Kononenko.
Nova tri astronauta pridružit će im se u veljači.
Welcome home @AstroSerena, @Astro_Alex & Sergey Prokopyev, who are back on Earth after 197-day mission in space. Mission teams confirmed they landed safely at 12:02am ET after circling the globe 3,152 times, covering 83+ million miles. Coverage continues: https://t.co/ZuxLDtzW9cpic.twitter.com/OqkPWasXt9
— NASA (@NASA) 20. prosinca 2018.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!