Virtualno vršnjačko nasilje i "Covid" etiketiranje
U vrijeme epidemije učenici su na internetu više nego inače. Time se povećava opasnost da postanu žrtve virtualnog nasilja. Vršnjačko nasilje najprisutnije je na društvenim mrežama i platformama za dopisivanje, a žrtve u većini slučajeva - šute.
Iako su tek sedmi razred, ovi učenici se u vrijeme pandemije sve više susreću s različitim oblicima elektroničkoga nasilja. Jedan od njih je i Luka.
- Dok smo bili u on line školi i imali smo zoom meeting, a onda se netko preimenovao u mene i onda su pisali da sam ja lažljivac, kaže ovaj učenik 7. razreda. Sve je sve ispričao roditeljima i nastavnicima i danas je to iza njega.
"Etiketiranje" vezano uz koronavirus
No, neki učenici drže u sebi ono što im se događa u virtulanom svijetu. Sada je više to etiketiranje. Neki to prihvaćaju kao šalu, a nekima to stvarno smeta, kaže Anita, učenica 7. razreda. Franko dodaje kako odrasli nisu svjesni koliko ima tog etiketiranja i cyberbullinga, jer puno djece šuti o tome.
- Nasilno se preko interneta djecu etiketira zbog toga što su, nažalost pozitivni na Covid, izbacuje ih se iz određene društvene mreže i vrijeđa, potvrđuje i Tjaša Juraković, pedagoginja zagrebačke OŠ Središće.
Prevencija i razgovor od velike su važnosti.
- Ako je dijete to doživjelo, treba tu osobu zaustaviti, da je blokira i ne odgovara na poruke. Treba dijete pohvaliti ako je potražio pomoć roditelja i nastavnika da se to zaustavi. Roditelji bi trebali razgovarati s nastavnicima u vezi toga, napominje Bruna Profaca, psihologinja s Poliklinike za zaštitu djece i mladih.
Edukacija te pravovremeno reagiranje na elektroničko nasilje, slažu se stručnjaci, prvi su korak ka njegovu rješenju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!