Može li cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubele pomoći protiv Covida?
Nedavno objavljeno istraživanje ukazuje na mogućnost da MMR cjepivo, koje štiti od ospica, zaušnjaka i rubele (measles, mumps, rubella), pomaže i u zaštiti od Covida-19. Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a Bernard Kaić u izjavi za HRT-ov portal poručio je pak kako se radi o katastrofalno loše dizajniranom istraživanju.
➡️ Koronavirus - najnovije informacije
➡️ Akutni respiratorni distres sindrom, kobna posljedica Covida
Znanstvenici su u istraživanju objavljenom u časopisu mBio zaključili da su ljudi koji imaju nižu razinu antitijela na zaušnjake imali teže slučajeve Covida-19, dok su oni s višom razinom tih antitijela imali manje teške slučajeve.
Koautor istraživanja David J. Hurley, profesor i molekularni biolog na Sveučilištu u Georgiji, ističe kako statistički značajna negativna korelacija između testova razine antitijela na zaušnjake i Covida-19 ukazuje na postojanje odnosa među njima koji iziskuje daljnje istraživanje.
- Cjepivo MMR II smatra se sigurnim cjepivom s vrlo malo nuspojava, ističe Hurley.
Kako navodi glavni autor Jeffrey E. Gold, većina djece dobiva prvo MMR cjepivo između 12. i 15. mjeseca starosti, a drugo između četvrte i šeste godine.
- Ovo bi moglo objasniti zašto djeca imaju puno manju učestalost slučajeva Covida-19 od odraslih, kao i puno manju smrtnost, rekao je Gold.
Kaić: Katastrofalno loše dizajnirano istraživanje
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a Bernard Kaić u izjavi za HRT-ov portal bio je kritičan prema istraživanju.
- Članak je dovoljan za postavljanje hipoteze/pretpostavke, ali ništa ne dokazuje jer je istraživanje katastrofalno loše dizajnirano. Da sam bio u prilici recenzirati ga, ne bih dozvolio da se uopće objavi, poručio je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!