Ansambl LADO najavio je svoju prvi dramsku predstavu "Dva/lica" koju pripremaju u suradnji s australsko-malezijskim kreativnim timom TerryandTheCuz. Predstava će biti izvedena od 27. do 29. lipnja u Zagrebačkom kazalištu mladih, a bavi se umjetničkim radom umjetnica Ansambla LADO.
Prva dramska predstava Ansambla LADO "Dva/lica" dosad je najambiciozniji kazališni međunarodni projekt ansambla, a nastao je u suradnji s hvaljenim kazališnim kolektivom TerryandTheCuz, poznatim po svojem progresivnom radu koji prkosi ustaljenim žanrovskim konvencijama.
- Iza nacionalnog ponosa i ikoničnog stava umjetnika jedinog nacionalnog profesionalnog folklornog ansambla, krije se svijet kakav publika nije trebala vidjeti. Svijet sjećanja i snova, "Dva/lica" gotovo je opsesivno putovanje svim onim što je potrebno kako biste plesom predstavljali svoju zemlju – i ono što ostaje iza vas kada glazba prestane, ističe se u najavi premijere.
Ova suvremena kazališna predstava uključuje 3D tehnologiju slike i zvuka, predstavlja hibridni model izvedbe uživo s hologramskim zapisima u izvedbi Ansambla LADO.
- Tematizira fragilnost prirode sjećanja u kontekstu Ladove tradicije koja traje više od 75 godina, ispričane kroz naraciju i Ladovu izvedbu te propituje evoluciju pripovijedanja kojim se formiraju kulturni identiteti, napominju iz LADA.
Uz redatelja Govina Rubena, predstavu kreira snažan domaći i međunarodni autorski tim sastavljen od umjetnika: Luka Galešić, dramaturg, Vid Adam Hribar, suredatelj, Danielle Micich, suradnica za scenski pokret, Michael Toisuta, oblikovatelj zvuka, Solomon Thomas, oblikovatelj videa i Abdul Shakir, tehnički dizajner.
- Ovom kazališnom predstavom LADO će se predstaviti na međunarodnoj sceni, a projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i financijski potpomognut sredstvima fonda Creative Australia, stoji u najavi.
Dodaje se da je predstava izabrana u selekciju Pitch New Works cijenjenog međunarodnog udruženja ISPA - International Society for the Performing Arts te će biti predstavljena 12. lipnja u sklopu godišnjeg kongresa u švicarskom gradu Luganu, a koji se odvija pod temom Art and Social Political Change pred više od 500 sudionika iz cijeloga svijeta.