Etnozbirka "Biskup" čuva bogatu mljetsku etnobaštinu, običaje i tradiciju. Obitelji Stražičić i Biskup prije desetak godina u prostoru nekadašnje gospodarske zgrade otvorile su etnografsku zbirku, izložile uporabne i ukrasne predmete, obiteljske fotografije i uspomene. Posjetiteljima njihova OPG-a otkrivaju kako se nekad živjelo na otoku.
U srcu Mljeta Babino Polje - administrativno središte otoka. U doba Dubrovačke Republike ovdje je boravio knez. Od 16. stoljeća u Kneževu dvoru - o tome svjedoči natpis na latinskome iznad ulaznih vrata.
- Sagrađeno je o trošku Dubrovačke Republike za mljetskoga kneza 1554., za HRT-ovu emisiju "More" rekao je Vicko Stražičić-Biskup.
Palac, kako ga mještani zovu, generacijama je u vlasništvu obitelji Stražičić-Biskup. Prije desetak godina u prostoru nekadašnje gospodarske zgrade otvorili su etnografsku zbirku. Izložili uporabne i ukrasne predmete, obiteljske fotografije i uspomene. Posjetiteljima njihova OPG-a otkrivaju kako se nekad živjelo na otoku.
- Sve je starinsko, prije struje, morate znati ovo je uljarica, ovdje se mijesio kruh, nije bilo motorne pile, kazao je Vicko.
- Ovo je škrinja koju bi donijela nevjesta kad se udala, donijela bi garderobu za idućih pet godina najmanje, dota se zvala, rekla je Dubravka Stražičić-Biskup.
A u škrinji bogatstvo ručnog rada - tradicijsko žensko ruho, svilovez.
- Ovo su vam jastučnice, ručnik, to se ručno vezlo, to je vezla prabaka mog supruga. 115 godina je staro i sve izgleda kao novo, tako je sačuvano, istaknula je Dubravka.
Prva i jedina etnozbirka na Odisejevu otoku
Interesantna kuhinjska krpa dio je ove etnozbirke na kojoj piše "Dragi mužu, u podne nemoj odlaziti jer ja ću sebi drugoga pozivati." Prva i jedina etnozbirka na Odisejevu otoku otvorena je uz potporu Ministarstva turizma, a uz stručnu pomoć Branke Hajdić.
- Vrijednost je da je obitelj prepoznala ono što je čuvala od davnina u svojoj kući i da je lokalna zajednica prepoznala tako da su dio izložaka donirali susjedi, sumještani, objasnila je Branka Hajdić, viša kustosica Etnografskog muzeja u Dubrovniku.
Popisano 120 predmeta
Istodobno, Ministarstvo kulture 2020. zbirku je popisalo. Trenutačno je popisano 120 predmeta i raste dalje.
- Zbirka je registrirana pri konzervatorskom odjelu u Dubrovniku i slijedom toga za očuvanje pokretne baštine oni su aplicirali Ministarstvu kulture i dobili neka sredstva pa su napravili male restauratorske zahvate i zaštitu na predmetima, rekla je Hajdić.
- Škrinju, krevetić i sliku, dobili smo sredstva da se obnove svi predmeti i to se uspješno napravljeno, rekla je obitelj.
Inače, prema nekim zapisima, u Babinu Polju je početkom 20. stoljeća živjelo 1200 stanovnika, više nego danas na cijelom otoku. I ne samo to.
- 1400 ovaca, 700 koza, 290 magaraca. 1200 stanovnika Babino Polje, a sada u 7, 8 sela nema ni 800 na cijelome otoku, u Babinom Polju dvostruko više kuća nego ljudi, istaknuo je Vicko.
Etnozbirka čuva bogatu mljetsku etnobaštinu
Život je nekad bio težak, pa i djeci, kaže baka Zdravka.
- Između škole se radilo, ako nisi išao u školu, skupi koštice maslina, kopalo se, rekla je Zdravka Pile Stražičić-Biskup.
Etnozbirka "Biskup" čuva bogatu mljetsku etnobaštinu, običaje i tradiciju.