Jazz-proljeće u Lisinskom obilježit će nastupi Joay Calderazzo Trija, Camille George te Nduduza Makhatinija, u sklopu ciklusa Lisinski srijedom od 19. ožujka do 30. travnja, kada će se uz koncert Jazz orkestra HRT-a obilježiti Međunarodni dan jazza.
20.02.2025.
14:55
Autor: S.M./HRT/Hina
Jazz-proljeće u Lisinskom obilježit će nastupi Joay Calderazzo Trija, Camille George te Nduduza Makhatinija, u sklopu ciklusa Lisinski srijedom od 19. ožujka do 30. travnja, kada će se uz koncert Jazz orkestra HRT-a obilježiti Međunarodni dan jazza.
Prvi će u ciklusu nastupiti trio jazz pijanista Joeyja Calderazza na pozornici Male dvorane, koji je nedavno snimio album "Live From The Cotton Club Tokyo, Volume 1". Trio čine još bubnjar David Hawkins i kontrabasist Orlando Le Fleming. Calderazza, izvorno klasični pijanist, utjelovljuje swinging blues i post-bop, tradicionalni jazz i improvizaciju.
Saksofonistica i skladateljica Camilla George nastupit će 16. travnja, kada će izvesti mješavinu afrofuturizma, hip-hopa i jazza. Njezina glazba ima i politički podtekst, koji odražava njezin nigerijski identitet i nasljeđe. Njezin treći studijski album "Ibio Ibio" iz 2022. godine posveta je njezinu nigerijskom plemenu Ibibio, a na njemu su sudjelovali glazbenici Daniel Casimir, Sarah Tandy, Winton Clifford i mnogi drugi.
Afrički pijanist Nduduzo Makhathini, koji će nastupiti 21. svibnja, odrastao je u krševitim krajevima Mgungundlovua u Južnoafričkoj Republici, gdje su glazba i ritualne prakse bile simbiotski povezane. Mjesto je to i kraljevstva Zulu iz 19. stoljeća, stoga je njegova glazba rezultat utjecaja kodeksa afričkog ratnika i kršćanstva. Sa suprugom, pjevačicom Omagugu, ima diskografsku kuću, a izdao je niz vlastitih albuma od kojih je, primjerice, "Modes of Communication: Letters from the Underworlds" iz 2020. u The New York Timesu proglašen jednim od najboljih jazz-albuma godine.
Međunarodni dan jazza, 30. travnja, obilježit će se nastupom Jazz orkestra HRT-a, jedinog profesionalnog jazz-orkestra u Hrvatskoj te jednog od najdugovječnijih big bandova na svijetu, koji djeluje više od 80 godina. Orkestru, kojim ravna trombonist i dirigent Miron Hauser, pridružit će se argentinski saksofonist Javier Edgard Girotto. Taj skladatelj, aranžer i pedagog, koji osim saksofona svira klarinet, flautu i andske tradicionalne instrumente, a poznat je po jedinstvenom kombiniranju jazza i argentinske glazbe, osnovao je kultni sastav Aires Tango, s kojim je objavio 15 albuma koji spajaju jazz, etno i tango.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora