Nitko danas ne traži neku novu Baziliku svetog Petra u Rimu, ali moraju li baš moderne crkve biti nalik hangarima, skladištima i tvorničkim postrojenjima?
U prošlom, vrlo turbulentnom tjednu u kojemu se iznova ponavljalo kako Hrvatska tone u konzervativizam i klerikalizam, citirali se biskupi i spominjao Kaptol – posve neprimijećeno prošla je vijest da će Vatikan u svibnju prvi puta sudjelovati na Venecijanskom bijenalu arhitekture, i to s deset kapelica koje će projektirati slavni arhitekti.
Alarm se upalio kad je
Vatikan zaključio da su moderne crkve ružne i negostoljubive za vjernike i da treba uspostaviti novi dijalog između svetoga i arhitekture. Istina, nitko danas ne traži neku novu
Baziliku svetog Petra u
Rimu, ali moraju li baš moderne crkve biti nalik hangarima, skladištima i tvorničkim postrojenjima?
Vatikanski kardinal
Gianfranco Ravasi, kritičar novih crkava, slikovito je objasnio da su se umjetnost i religija u svjetskom trendu razvoda razvele početkom 20. stoljeća, te ih se sada pokušava nekako opet pomiriti.
U prošlom stoljeću u
Zagrebu je izgrađeno 50-ak crkava. Ima tu svega: od monumentalnih zdanja koje izgledaju kao silosi među neboderima u Novom Zagrebu ili, pak, onih nalik na divlju gradnju u zagrebačkim predgrađima. Ima i svijetlih primjera poput
Svete Mati slobode na
Jarunu arhitekta
Nikole Bašića ili župne crkve
Blaženog Augustina Kažotića na
Volovčici pokojnog akademika
Borisa Magaša.
Kako je došlo do krize u sakralnoj arhitekturi i toga da nove crkve izgledaju poput garaža gdje se vjernici parkiraju pred Bogom za emisiju
Pola ure kulture komentirali su arhitektica
Zorana Sokol Gojnik, autorica nedavno objavljene knjige o sakralnoj arhitekturi Zagreba u 20. stoljeću, arhitekt i profesor na zagrebačkom
Arhitektonskom fakultetu Boris Koružnjak i župnik
Crkve svetog Blaža Zlatko Koren.
Naši se sugovornici slažu se u jednom: da bi se opet pomirile religija i sakralna arhitektura, i liturgičari i arhitekti trebaju razgovarati više - tako bismo na svijetu imali manje ružnih mjesta za molitvu.
Svakako, bit će zanimljivo vidjeti i kakva će rješenja kapelica na predstojećem Venecijanskom bijenalu arhitekture ponuditi najpoznatiji svjetski arhitekti.
Pogledajte reportažu iz emisije Pola ure kulture, koju možete pratiti srijedom na
HRT1 te na
usluzi HRTi:
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!