O inicijativi nezavisnih kazališnih producenata, autora i izvođača te Udruge koncertnih promotora - Promo, koja poziva na pridruživanje apelu za žurnu pomoć domaćoj nezavisnoj kulturi, u Studiju 4 govorili su Nora Krstulović i Zoran Marić.
Krstulović: Kultura u virtualnom svijetu ne može zamijeniti onu u stvarnom
Komentirajući otvaranje
HTV 3 aktualnim umjetničkim projektima, te preseljenje produkcije na društvene mreže Krstulović ocijenila je da kultura u virtualnom svijetu ne može zamijeniti onu u stvarnom.
- Kad bi svi programi HRT-a bili u funkciji kulture, to nije dovoljno, jer mnoge grane umjetnosti funkcioniraju samo pred živom publikom, no inicijativa HRT-a je hvalevrijedna, rekla je Krstulović.
Najavila je i pokretanje
YouTube kanala KUD Nikud na kojem će za početak proizvoditi sadržaj za djecu i mlade: Glumice i glumci će čitati priče za laku noć, a namjeravamo i proširiti produkciju, rekla je Krstulović.
Kultura u doba korone – umjetnost preselila na društvene mreže
Predložen niz hitnih mjeraInicijativa nezavisnih kazališnih producenata, autora i izvođača te Udruga koncertnih promotora - Promo poziva kulturne radnike, ustanove i organizacije da se pridruže apelu za žurnu pomoć domaćoj nezavisnoj kulturi, osobito ugroženoj proteklih dana zbog aktualne situacije.
- Osim što je kao i ostatak opće populacije zdravstveno ugrožena korona virusom, (i) hrvatskoj nezavisnoj kulturnoj sceni izravno je ugrožena egzistencija, ističu u apelu koji je dosad potpisalo više od 1300 kulturnih djelatnika iz raznih sektora, a pridružio im se i
INmusic festival.
Potpisnici apeliraju na vladu i jedinice lokalne samouprave, da žurno poduzmu mjere koje bi pomogle tom i inače ugroženom sektoru s tisućama ljudi, u kojemu su osobito pogođene izvedbene umjetnosti jer im je u interesu cijele zajednice s preventivnim mjerama onemogućen rad i privređivanje.
- Samostalni umjetnici, ali i brojni prekarni radnici bez kojih kulturni sektor ne bi mogao funkcionirati, ostali su time preko noći bez ikakvih izvora prihoda, ističu.
Podupiru sve inicijative za digitalnu distribuciju kulturnih sadržaja, no smatraju da u izvedbenim umjetnostima niti jedan drugi distribucijski kanal ne može nadomjestiti izvedbu uživo, poručili su.
Žustra rasprava o toj temi povedena je
Twitteru:
Prema njihovim očekivanjima, kriza će trajati barem do jeseni, čak i ako se općezdravstvena situacija normalizira do konca travnja, a dodatni je problem što se dobar dio sektora još nije oporavio od posljedica štrajka u školama kada je distribucija programa za djecu i mlade bila gotovo nemoguća.
Podržavaju inicijativu da se poduzetnicima, pa tako i onima u kulturi izdaju precizne, jasne upute o zdravstvenoj zaštiti i stupnju karantene kako bismo znali što od svojih poslovnih aktivnosti možemo obavljati, a što ne, te da im se omogući odgoda plaćanja
PDV-a i poticaj u obliku suspenzije plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno, kao i uplate za
TZ i slična davanja na razdoblje od šest mjeseci.
Također, podržavaju paneuropski zahtjev za osnivanje nacionalnog
Fonda za pomoć samostalnim umjetnicima i svim prekarnim radnicima u kulturi, a kako bi se premostilo razdoblje u kojem nema javnih okupljanja, otkazuju se snimanja, festivali i ostale manifestacije.
Kampanja je u tijeku i na
Facebook stranici Koordinacije samostalnih umjetnika - evo poruke umjetnika
Siniše Labrovića:
Konkretni prijedlozi za pomoć umjetnicima
Predlažu i mjere koje se prije svega odnose na samostalne umjetnike i neovisna kazališta, među ostalim neodložnu isplatu svih sredstava odobrenih u
Gradu Zagrebu i jedinicama lokalne samouprave za 2019. koja još uvijek nisu isplaćena i žurnu isplatu prve rate programskih sredstava odobrenih za 2020.
Zalažu se i za žurnu isplatu honorara i obveza javnih ustanova samostalnim umjetnicima, prekarnim radnicima i nezavisnim organizacijama u kulturi, odnosno odobrenih sredstava potpore
Hrvatske turističke zajednice i lokalnih turističkih zajednica te koliko je moguće ubrzati proceduru povrata poreza za 2019. godinu.
Također, predlažu moratorij na obvezu uplate
mirovinskog i zdravstvenog osiguranja za samostalne umjetnike koji inače taj trošak snose sami na razdoblje od 6 mjeseci, moratorij na
revizije statusa samostalnih umjetnika na razdoblje od 6 mjeseci, moratorij na
plaćanje najma prostora za obavljanje umjetničke djelatnosti, a koji su u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave.
Smatraju da bi
Ministarstvo kulture i jedinice lokalne samouprave trebale biti fleksibilne u rokovima za izvršenje programa javnih potreba u kulturi, koja će se prilagođavati situaciji na terenu, te priznati dosad nastalih troškova u organizaciji programa, unatoč otkazivanjima ili odgodama, primjerice za otkazane aviokarte.
Glede kriterija i metodologije isplata financijske pomoći iz Fonda solidarnosti predlažu isplatu mjesečne novčane pomoći samostalnim umjetnicima koji to zatraže u visini
80 posto prosječne plaće na razdoblje do 6 mjeseci i isplatu mjesečne novčane pomoći ostalim prekarnim radnicima u sektoru u visini 80 posto prosječne plaće na razdoblje do 6 mjeseci.
Apeliraju na solidarnost cijelog sektora i svijest o potrebi da se ravnomjerno podijeli teret krize, jer ‘krhku kulturnu scenu treba sačuvati’.
Želja im je da se programska sredstva namijenjena javnom sektoru ne prenamjenjuju, te da se, gdje god i kad god je to moguće, rad nastavi, ali i da se očuva vidljivost sektora izvedbenih umjetnosti koji se, kažu, neće oporaviti onog trenutka kad kriza završi nego daleko kasnije jer će ljudi i nakon prestanka izravne opasnosti izbjegavati javna okupljanja, a i cjelokupna javnost će biti ekonomski oštećena ovom krizom, pa će njihove aktivnosti biti tretirane kao luksuz.
Ministarstvo kulture o utjecaju bolesti COVID-19 na kulturni sektor
Ministrica kulture Nina Obuljen-Koržinek izjavila je ranije da će se u sklopu mjera vlade gledati kako pomoći umjetnicima da što bezbolnije prođu kroz situaciju nastalu zbog širenja koronavirusa i otkazivanja niza programa.
- U području kulturnih i kreativnih industrija ekonomski učinci su veliki tako da ćemo u sklopu mjera vlade gledati kako ćemo pomoći, rekla je ministrica kulture, napomenuvši kako će se unutar proračuna ministarstva omogućiti da oni koji nemaju nikakve plaće i prihode iskoriste programska sredstva.
- Za nas je najvažnije da samozaposlenima, samostalnima pomognemo da što bezbolnije prođu kroz to razdoblje, rekla je.
Ministarstvo kulture izvijestilo je u nedjelju kako prikuplja podatke i radi na prijedlogu kojim će se maksimalno ublažiti svi negativni učinci za kulturni sektor i kulturne djelatnike nastali kao posljedica epidemije COVID-19.
Slijedom brojnih upita vezanih uz utjecaj i posljedice razvoja novonastaloga stanja oko epidemije COVID-19 na kulturni sektor, Ministarstvo kulture ističe kako ponavlja obavijest da prikuplja podatke i radi na prijedlogu kojim će se maksimalno ublažiti svi negativni učinci za kulturni sektor i kulturne djelatnike.
Ministarstvo kulture ponavlja poziv strukovnim udrugama i predstavnicima pojedinih sektora u području kulture koji će posebno biti pogođeni društvenim i gospodarskim posljedicama nastale epidemije da objedine sve analize i preliminarne procjene i dostave ih Ministarstvu.
Istodobno se prate i reakcije drugih zemalja
Europske unije koje se suočavaju s epidemijom i utjecajem na područje kulture, a
Vlada priprema prijedlog mjera za poduzetnike koji će moći dokazati nastale gubitke u kontekstu epidemije.
S obzirom na raznolikost umjetničkih područja, Ministarstvo kulture poziva sve strukovne udruge i predstavnike nezavisnog kulturnog sektora u trenucima krize identificiranog kao posebno fragilnog, da dostave procjene učinaka kako bi prijedlog mjera mogao biti što egzaktniji i prilagođen svim segmentima nezavisnog kulturnog sektora i njihovim stvarateljima.
Sve informacije će se pravodobno objaviti na mrežnim stranicama Ministarstva kulture i na društvenim mrežama.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!