Ministarstvo kulture postavilo je na svojim web stranicama virtualnu izložbu ‘U službi vizualizacije baštine hommage fotografima Nini Vraniću, Vinku Malinariću, Rudolfu Bartoloviću, Živku Bačiću i Miljenku Mojašu’.
Ministarstvo kulture postavilo je na svojim web stranicama virtualnu izložbu ‘U službi vizualizacije baštine hommage fotografima Nini Vraniću, Vinku Malinariću, Rudolfu Bartoloviću, Živku Bačiću i Miljenku Mojašu’ posvećenu zlatnom dobu konzervatorske fotografije.
Virtualni presjek opusa najistaknutijih profesionalnih fotografa nacionalne konzervatorske službe druge polovine 20. stoljeća nastao je na tragu izložbe održane u
Galeriji Klovićevi dvori 2018. godine, u sklopu obilježavanja
Dana europske baštine i
Europske godine kulturne baštine.
Izložbu možete razgledati
ovdje.
Osim što pokazuju visoki umjetnički doseg, odabrane fotografije iz bogatog opusa petorice prvih profesionalnih fotografa konzervatora donosi širu sliku o djelovanju konzervatorske službe tog razdoblja, kao i stanju kulturnih dobara i krajolika te načinu života ljudi diljem Hrvatske.
Konzervatorska fotografija, kao sastavni dio konzervatorske dokumentacije, često se smatra vizualnim čuvarom stanja baštine, zahvaljujući njoj dobiva se uvid u izgled spomenika prije, za vrijeme, te nakon konzervatorskih i/ili restauratorskih zahvata.
Uz užu, stručno-spomeničku, u njoj se očitava i povijesnu, pejzažnu, ambijentalnu, reportažnu, socijalnu, životnu tematiku, portretistiku i drugo.
Nikola Vranić u zagrebačkoj konzervatorskoj službi, od 1954. do 1989. godine;
Vinko Malinarić u riječkoj, od 1965. do 1992.;
Rudolf Bartolović u osječkoj, od 1967. do 1994.;
Živko Bačić u splitskoj, od 1973. do 2013. te
Miljenko Mojaš u dubrovačkoj, od 1977. do 2012. godine.
- Svi su oni matičnoj službi bili vjerni dugi niz godina tri, pa i četiri desetljeća ostavivši nam u naslijeđe, svaki ponaosob, opus od nekih tridesetak tisuća analognih fotografija iznimne dokumentarne vrijednosti, a nerijetko i više, ističe se u najavi izložbe.
- Stvaralaštvo kolega fotografa redovito je bilo posvećeno i iznošeno sa srcem, uvijek stremeći pozitivnoj praksi stvaranja i dijeljenja, te je kao takvo nepogrešivo pronašlo svoj put do bezvremenosti, dodaje se.
Iz Ministarstva kažu i da, s obzirom da nije moguće tek s jednom izložbom obuhvatiti pet zasebnih autorstava od kojih je svako vremenski i stvaralački bilo više no respektabilno, bi ta virtualna izložba mogla biti temeljem i poticajom nekim novim, opsežnijim, individualnim autorskim istraživanjima i izložbama.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!