Dobitnicima Nagrada Dana hrvatske knjige za 2020., Judita, Davidias i Slavić proglašeni su pok. akademik Marko Samardžija, poljski profesor teorije književnosti i prevođenja Leszek Małczak, te splitska spisateljica i prevoditeljica Luiza Bouharaoua.
Dobitnicima Nagrada Dana hrvatske knjige za 2020., Judita, Davidias i Slavić proglašeni su pok. akademik Marko Samardžija, poljski profesor teorije književnosti i prevođenja Leszek Małczak, te splitska spisateljica i prevoditeljica Luiza Bouharaoua.
Povjerenstvo
Nagrade Dana hrvatske knjige Društva hrvatskih književnika (
DHK) dodijelilo je
Nagradu Judita za najuspješniju znanstvenu knjigu pok. akademiku
Marku Samardžiji za knjigu
‘Hrvatska leksikografija. Od početaka do kraja XX. stoljeća’ (
Matica hrvatska, 2019.).
Knjiga pok. akademika Samardžije ‘pruža do sada najtemeljitiji znanstveni pregled hrvatskih leksikografa, raznih vrsta rječnika i leksikografskih radova kroz povijest (od 16. do kraja 20. st.), te time širi obzore poznavanja leksikografije, spoznaje o leksiku hrvatskog jezika i književnosti te općenito poetike, teorije književnosti i dr., mišljenje je povjerenstva nagrade objavljeno na mrežnim stranicama DHK-a.
- Ova knjiga još jednom posvješćuje neraskidivu vezu između književnosti i jezika te objedinjuje znanja o leksikografiji kao jednoj od okomica hrvatske pisane kulture. Pored toga ova knjiga profesora Samardžije uz znalačku valorizaciju pojedinih leksikografskih ostvarenja donosi i dobro proučen odnos i oslonjenost pojedinih rječnika na književne izvore, stoji u obrazloženju nagrade.
Nagradu Davidias za najbolju knjigu odnosno studiju inozemnog kroatista u 2019. godini dobio je profesor teorije književnosti i prevođenja na Šleskom sveučilištu u Katowicama
Leszek Małczak, za knjigu
‘Od ideološkoga do subverzivnoga prijevoda: Hrvatsko-poljske kulturne veze od 1944. do 1989.’ (
Alfa, 2019.), koju je povjerenstvo prepoznalo kao doprinos hrvatskoj književnoj historiografiji koje bitno proširuje recepcijsko polje hrvatske književnosti.
- U njoj se kulturni odnosi promišljaju i tumače u ozračju širih društvenih zbivanja jer su upravo kultura i književnost ona područja u kojima se možda i najdublje prelamaju najrazličitiji interesi i političke prakse. Zato je knjiga svojim sadržajima, utemeljenima na skrupulozno obrađenoj i kritički interpretiranoj građi, poticajna različitim čitanjima, kako onima kulturološkoga, tako i usko filološkoga, književno-povijesnoga i književno-znanstvenoga predznaka i sl., mišljenje je prosudbenog povjerenstva.
Nagradu za mlade autore Slavić za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac u 2019. godini dobila je splitska prozaistica i prevoditeljica
Luiza Bouharaoua za knjigu
‘Jesmo li to bili mi’ (
Jesenski i Turk, 2019.), ‘na trenutke sjetnu i intimnu priču o ljubavi i prijateljstvu, a na trenutke gorku i otvorenu kritiku suvremenog hrvatskog društva, složene narativne strukture te odnjegovanog, na trenutke i pomalo liriziranog diskursa’.
- Autorica se u knjizi dotiče i problema postratnih trauma i nacionalne nesnošljivosti, na nekoliko mjesta pojavljuje se i problem obiteljskog nasilja, predrasuda prema seksualnim orijentacijama itd., a posebno se ističe problem prekarnosti, zbog čega likovi ne samo da žive u ekonomskoj neizvjesnosti, nego to uvelike utječe i na njihov intimni, emocionalni život, ističe se u obrazloženju nagrade knjizi ‘Jesmo li to bili mi’.
Dan hrvatske knjige obilježava se
22. travnja, a ovogodišnja
Noć knjige bit će dan poslije –
23. travnja.
Hrvatska književna scena - i 'Noć knjige' iz izolacije
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!