Strukovne nagrde pokazuju što vaša struka misli o vašem radu. Tako su i plesači, koreografi, članovi plesnih strukovnih udruga Hrvatske nedavno podijelili priznanja svojim kolegama.
16:38 / 05.02.2021.
Autor: Dobro jutro, Hrvatska/HRT
Objavljeno: 5. veljače 2021., prije 29 dana
Autor: Dobro jutro, Hrvatska/HRT
Strukovne nagrde pokazuju što vaša struka misli o vašem radu. Tako su i plesači, koreografi, članovi plesnih strukovnih udruga Hrvatske nedavno podijelili priznanja svojim kolegama.
Dvije su krovne udruge suvremenog plesa Hrvatske, UPUH i PULS, na posebnoj online platformi dodijelile nagrade struke, a pregled nagrađenih i njihove izjave donosimo u reportaži iz emisije Dobro jutro, Hrvatska:
U konkurenciji su bile sve premijerno izvedene predstave 2019. i 2020. zbog otežavajućih okolnosti izvedbe i rada uzrokovanih pandemijom i potresom, no ples je ipak pobijedio pa je najbolja predstava u cjelini ona Zagrebačkog plesnog ansambla 'Gore' dok nagradu za najbolju koreografiju Petra Hrašćanec, rado dijeli sa svojim izvođačicama i suradnicama u predstavi 'Skupa'.
Posebnu nagradu za umjetnički doprinos suvremenom plesu zasluženo je pripala plesačici i koreografkinji proslavljenog Studija za suvremeni ples Mirjani Preis koja je, a kako drugačije, plesom proslavila 60. obljetnicu umjetničkog djelovanja.
Dodijeljene su i dvije zahvale: Plesnom centru Tala i skupini Bad Co., za izuzetan umjetnički doprinos.
Najperspektivnija plesna umjetnica je Viktorija Bubalo, a nagrada za najbolju pojedinačnu izvedbu pripala je plesačici i koreografkinji Miji Zalukar za izvedbu u predstavi 'Kill. B'.
Mia Zalukar uz suradnice kostimografkinju i scenografkinju Stellu Leboš te plesačicu Silviju Dogan, predstavila je u Zagrebačkom plesnom centru projekt 'Sjećanje u metrima'.
Kolektivno i osobno sjećanje na scenu je prenijela plesačica Silvija Dogan dajući koreografkinji poticaj za istraživanje koreografskog materijala. Scena prepuna vrpci iz VHS kazeta, govori da su se autorice u početku bavile metrima vrpce i brojem slika koje stanu na vrpcu.
Za izvođačicu, plesačicu Silviju Dogan bilo je zanimljivo način na koji se stvarala predstava. Jer iako materijal uvjetuje kretanje i mogućnosti kretanja bilo je važno ući mentalno u mjesta gdje se slika nalazi i iz nje crpiti emociju, pokret, njegovo mjesto u tijelu i kuda se ta emocija kreće.
Zagrebački plesni centar profesionalnim plesačima nudi plesne radionice poznatih i priznatih plesnih pedagoga različitih tehnika. Tako je jedna od predavačica i naša nacionalna baletna prvakinja Almira Osmanović koja se osim briljantne karijere u klasičnom baletu okušala kao suvremena plesačica.
Ples je dakle pobijedio, radilo se i stvaralo, domišljalo i izvodilo. Ne zaboravimo da je u izazovnoj 2020. u Zagrebačkom plesnom centru bilo 15 premijernih naslova i 76 izvedbi. Ako tomu pribrojimo predstave ili festivale izvedene u drugim prostorima možemo biti sretni što Hrvatska i dalje ima tako aktivnu suvremenu plesnu scenu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
prije
Turizam pred velikim izazovima: "Opstat će samo kvalitetan smještaj, s tri i više zvjezdica"
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora