Večeras nagrade ZagrebDoxa, od jutra bogat program

25.04.2026.

11:06

Autor: M.B./HRT/Hina

ZagrebDox
ZagrebDox
Foto: Mia Slafhauzer / PIXSELL

Ususret festivalskim nagradama koje se dodjeljuju u subotu navečer, ZagrebDox donosi bogati festivalski dan s projekcijama od jutarnjih sati, počevši od filmova iz programa Teen Dox koji govore o tome kako se mladi snalaze u današnjem sve kaotičnijem svijetu.

Posljednji festivalski dan otvaraju projekcije filmova +10k, Ni boga ni oca, Kako postati bogat, ispunjen i opušten te Sjećanja prozora, nakon kojih slijedi film Draga sutrašnjice o osamljenosti ljudi u Japanu te kronike brdovitog uspona mladog mađarskog repera, Tako je moralo biti.

Snažne ženske perspektive u fokusu su Zemlje muškaraca te filmova Zavarene zajedno, Lisice pod ružičastim mjesecom, dok Majstore Doxa zastupa tema intimnog suživota supružnika u Otkucaju srca i podvojenog povratka u rodni Laos protagonista filma Opet kod kuće.

Od 13 sati prikazuje se repriza međunarodnog takmaca Zidovi te izložbi Točke zastoja i Arhiva izgubljenih teritorija, kao i Teen Doxove Ono što mi krade san, polifoniju raznorodnih bojazni današnjih srednjoškolaca i film Vukovi će se vratiti, feminističku priču o samoodržanju emancipacijom od beznadnih veza.

Slijede međunarodni naslovi Srebro o protokapitalizmu bolivijskih rudara te vizualno impozantnog Trilijuna Victora Kossakovskog, dok je regionalna politika u fokusu filmova Slet 1988 i Sjeti se moje pjesme.

Popodnevni paneli i projekcije


Na programu su i dva biografska dokumentarca - Čovjek lavina o bubnjaru Dragoljubu Đuričiću i Iza osmijeha o svijetu Vlade Divljana, Novi početci o domorodačkom ratnom veteranu koji se povezuje s bivšim suborcima.

Poslijepodnevni diskurzivni program u Dokukinu KIC predstavlja DoXXL Panel Bez milosti: Ženski pogled i filmska industrija na kojem filmašice govoriti o načinima na koje žene koncipiraju ili tumače filmske prikaze roda, moći, nejednakosti i nasilja.

U isto vrijeme u kinu Kaptol Boutique prikazuju se festivalski hit Dubine presušene močvare, 2000 metara do Andriivke oskarovca Mstislava Černova, Poduka iz paleontologije, Klima na terapiji.

Tu su i hrvatski kandidati za najbolji regionalni dokumentarac, Medu u šparugama Ivana Grgura i Pozdrav iz sekretarijata Ivana Ramljaka, kao i kratkometražni Happy Dox Pijetao Sanyi" te dva regionalna naslova o neuskladivim željama za boljim životom u inozemstvu i istinskim pripadanjem zajednici, Ovaj poželjni stroj i Tragovi pripadanja.

Iz programa Majstori Doxa prikazat će se Remake Rossa McElweeja, nakon toga i Gospode, uzmi me ubrzo Guillerma F. Flóreza koji će nakon filma govoriti o etičnosti eutanazije te Omama i Nemilosrdne Ise Willinger, uz razgovor s redateljicom.

Nakon dodjele nagrada, u 19 sati, ponovno se prikazuje Teen Dox Nixs te fotografske izložbe u kinima, kao i intimna meditacija Laguna Majstora Doxa Sharunasa Bartasa, kao i prikaz učinka rata na cijelu prirodu, Divia te biografski filma o engleskom nogometašu Kennyju Dalglishu.

Unutar počasne retrospektive opusa Christiana Freija prikazat će se njegova Krivica, nakon čega će redatelj govoriti o zlouporabi kaosa pandemije za promicanje ekstremno desnih stavova.

Nagrađene filmove možete vidjeti u nedjelju


Od 21 sat ponovno se prikazuje kratkometražna kritika propalih projekata Koze! i životna priča mnogo uspješnije mljekarice iz filma Za nekoliko kriški sira, izložba Katastrofa brze mode i film Vizualni feministički manifest Faride Baqi, kronika ženskog dostojanstva na razmeđi vanjskih prisila i osobnih odluka.

Ovogodišnje izdanje festivala zatvara se duhovitim filmom Bolje poludjeti u divljini i oštrom kritikom Putinove politike i ratnog nasilja, Zapisima pravog kriminalca.

Nagrađeni filmovi The Best of Fest prikazat će se u nedjelju, a raspored projekcija objavit će se u subotu navečer.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!