Samo jednu zagrebačku gimnaziju -"X. gimnaziju Ivan Supek" pohađa više srednjoškolaca nego što ih ima cijela Ličko senjska županija - njih 1125. Nakon godina pandemije i nastave na daljinu nisu se stigli ni upoznati niti otkriti koje sve aktivnosti škola nudi.
Kako bi se bolje upoznali ali i pomogli jedni drugima u učenju organizirali su Sajam znanja i vještina a ponuda i potražnja za aktivnostima nadmašila je sva očekivanja.
Kino dvorana zagrebačke 10. gimnazije bila je premala za sve koji su htjeli provjeriti što se nudi na Sajmu znanja i vještina.
A nudi se svašta - od pomoći u učenju do "heklanja" i izrade školskog godišnjaka.
- Od svih aktivnosti ova mi se činila najzanimljivija i najpraktičnija, rekla je članica grupe za kukičanje Anđelina.
- Mi imamo svoj časopis koji je dugi niz godina jako uspješan, među najboljima u Hrvatskoj i pozivamo sve da se priključe, rekla je Kjara članica novinarske grupe.
- Ja sam se sad prijavio u šahovski klub u školi, nisam ni znao da postoji, super, rekao je Noa.
Mila će svoju vještinu šivanja rado podijeliti s drugima, a u grupu za šminkanje i kuhanje u kratkom se roku prijavilo više od 50 učenika.
- Probat ćemo vidjeti ima li netko doma mašinu. Ja ću donijet svoju pa ćemo se snaći. Ima ljudi koji već znaju nešto, ima početnika, vidjet ćemo, rekla je Mila.
- Već počeli dogovarati s ravnateljicom da napravimo u školi nešto praktično, jedan dan ili sajam ili radionica, rekla je Lora, članica grupe za šminkanje i kuhanje.
- Skupili smo skoro 600 glasova da se provedu pub kvizovi itd, bili bi timovi učenika i profesora koji bi se zajedno natjecali, rekao je Tin, predsjednik Vijeća učenika X. gimnazije "Ivan Supek", Zagreb.
Sa svih strana čujemo isto - nedostajale su nam ovakve neformalne a tako važne aktivnosti školskog života.
- Ovakvi sajmovi nam služe da se bolje upoznamo i da se nađu osobe istih interesa i da se više zbližimo, rekla je Lara, članica novinarske grupe.
- Zbog pandemije nismo uopće smjeli ići pod odmorima po hodnicima. Sada se niži i viši razredi upoznaju. Mislim da je to jako dobra socijalizacija za djecu, rekla je Lea iz grupe za podršku iz matematike.
- Često maturanti znaju reći da tu provedu 4 godine a znaju svoj i jedan ili 2 razreda i da bi htjeli više ovakvih neformalnih druženja, rekla je Marina Šokčević, profesorica sociologije i njemačkog jezika.
Za ravnateljicu i profesore slijede slatke brige - pronaći prostor i vrijeme kako bi sve maštovite ideje i učenički prijedlozi zaživjeli.