Bazen Špansko pri kraju, ali bez parkirališta zbog spora oko zemljišta

20.02.2026.

15:23

Autor: Marisabel Majić/Pe.F./Dnevnik/HRT

Jedan od kapitalnih zagrebačkih gradskih projekata, bazen Špansko, privodi se kraju, no izgledno je da neće imati parkiralište. Naime, Grad nije uspio osigurati zemljište za izgradnju parkirališta pa će posjetitelji koji dolaze automobilima mjesto morati potražiti u već pretrpanom kvartu.

Građani na zapadu grada u prvoj polovini ove godine dobit će bazen.


- To je prava stvar i bit će to dobra stvar. Jer ja idem svaki drugi, treći dan na Svetice plivati i sada kada mi se tu otvori bazen, bit će odlično, ispričao je Ivan.


Kompleks će se prostirati na gotovo šest tisuća četvornih metara. Sadržavat će veći sportsko-rekreacijski bazen, manji edukacijsko-rehabilitacijski, saunu i wellness zonu te tribine za 300 gledatelja. Ali novog parkirališta neće biti.


- I ovako je s parkingom gužva tako da vjerujem da će biti problem, istaknula je Anica.


Parkiralište je trebalo biti izgrađeno na prostoru staze za karting, na zemljištu koje je bilo u koncesiji do 2015. Grad je tražio povrat parcele jer je riječ o gradskom zemljištu, ali tadašnji koncesionar nije se htio iseliti bez naknade. Taj slučaj i dalje je na sudu.

- Parkirne potrebe bazena predviđene su planom iz 2025. godine, detaljnim planom uređenja naselja Špansko Oranice u obodnim ulicama. I tu je predviđeno oko 90 parkirnih mjesta. Nadamo se da ćemo uskoro riješiti višegodišnji imovinski spor s ilegalnim posjednikom karting staze i onda bi se na tom djelu moglo osigurati još dodatnih 50 parkirnih mjesta. Dakle ukupno 140, objasnio je Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba.


Iz vijeća gradske četvrti upozoravaju da ljudi već sada parkiraju nepropisno.


- Stanovnici parkiraju u dvorištu osnovne škole. Nekad je stvarno lutrija naći, pogotovo u popodnevnim i večernjim satima, rekao je Marko Curać, predsjednik gradske četvrti Stenjevec (HDZ).


- Bazen se nalazi uz rub POS-ova naselja, najgušće naseljenog dijela četvrti gdje već sada ima znatno više automobila od javnih parkirališnih mjesta. Rješavanje ovog problema na dugi rok vidim kroz rezervaciju dijela javnih parkirališnih mjesta za stanare s prebivalištem, izjavio je Ivan Zelenić, predsjednik Vijeća gradske četvrti Stenjevec (Možemo!).


Dok se pitanje zemljišta ne riješi, alternativa je javni prijevoz.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora