Đakovo u znaku 58. Đakovačkih vezova: Slavonija slavi bogatstvo tradicije

28.06.2024.

13:42

Autor: T.V./HRT

Đakovački vezovi, arhivska fotografija
Đakovački vezovi, arhivska fotografija
Foto: Davor Javorovic / Pixsell

Đakovo, srce Slavonije, od 21. lipnja do 7. srpnja domaćin je 58. Đakovačkih vezova, najvažnije smotre hrvatskog folklornog stvaralaštva. 

Ovaj događaj okuplja brojne folklorne skupine iz zemlje i inozemstva, a ovogodišnji program je bogatiji nego ikad, s raznovrsnim sadržajima poput folklornih priredbi, koncerata, radionica i izložbi.

Trenutno su u tijeku Mali vezovi, a više od 1200 malih čuvara tradicije prošetat će središtem grada u nedjelju.

Središnji dio manifestacije održava se prvog vikenda u srpnju, kada će više od 2400 sudionika iz Hrvatske i inozemstva nastupiti u svečanoj povorci ulicama Đakova.

Tradicionalno otvaranje Đakovačkih vezova održat će se u petak navečer ispred Strossmayerove katedrale, dok će se u subotu program nastaviti nastupima u Strossmayerovu perivoju i predstavljanjem zemlje partnera, Republike Bugarske.

Bugarska će se predstaviti svojim folklornim ansamblom iz grada Sandanskog. U nedjelju ujutro održat će se svečana povorka svih sudionika, nakon čega će se cijeli dan nastavljati folklorni nastupi, a manifestacija će završiti u nedjelju navečer.

- Ljepota Đakovačkih vezova je u tome što ovdje možete vidjeti splet različitih kultura i tradicija, ne samo iz Hrvatske nego i iz inozemstva. Sretni smo što smo mjesto gdje se spajaju i vežu te različite tradicije, istaknula je Marija Borko, direktorica Turističke zajednice grada Đakova.

Gradonačelnik Đakova, Marin Mandarić, najavio je kako se u subotu očekuju nastupi gostujućih skupina i predstavljanje zemlje partnera.

- Nedjelja će biti ispunjena svečanom povorkom i folklornim nastupima, a uvečer ćemo svečano zatvoriti Vezove, kaže gradonačelnik.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!