Film "Veljko od mora", dokumentarac o sportskom životu plivačke ikone Veljka Rogošića, premijerno je prikazan u Splitu. Autor filma je Miro Branković, u produkciji HRT-a.
23.12.2023.
10:55
Autor: Ivana Šilović/D.M./HRT/Hina
Film "Veljko od mora", dokumentarac o sportskom životu plivačke ikone Veljka Rogošića, premijerno je prikazan u Splitu. Autor filma je Miro Branković, u produkciji HRT-a.
Govorili su da je 'stina od čovika'. Veljko Rogošić najveći je maratonac kojeg je Hrvatska imala. Njegovi sportski podvizi vrijedni su divljenja.
- Veljko je ono - idol. Nema takvih puno. Bilo ih je koliko i prstiju na jednoj ruci. Kad sam shvatio da je zadnji film o njemu napravio 1975. kolega zapravo da jedini zadnji film za koji sam čuo je 75. godine kolega Babić radio, ostao sam fasciniran. Da 50 godina niko ništa nije napravio? Od te 1975. Veljko je napravio puno pothvata - preplivao je, tj. spojio je Afriku i Europu, kaže autor filma Miro Branković.
- U 50. godina mog profesionalnog rada jedna od najznačajnijih reportaža bila je kad sam pratio Veljka od Visa do Splita. Krenuo je u 5 sti ujutro, a u Split je došao u 19 sati, sa zadnjim sunčanim zrakama. To je bio spektakularni događaj, prisjetio se fotoreporter Feđa Klarić.
- Film je rađen s emocijom. To je jedan cijeli život. Sportski film snimiti o Veljku to je nemoguće. To može biti samo jedna velika emocija tokom života. Usponi i padovi, obitelj, sport - sve je to jedan život koji nosimo svi mi, kazao je Veljko Rogošić, sin Veljka Rogošića.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora