Uvezen iz Azije u 18. stoljeću stablo pajasen danas je prijetnja bioraznolikosti, gospodarstvu i zdravlju ljudi. Raširio se i područjem oko rijeke Krke, pa se nacionalni park u suradnji s partnerima uključio u europski projekt obuzdavanja te invazivne vrste.
Pajasen prijetnja bioraznolikosti, gospodarstvu i zdravlju, Foto: Anamarija Škorić/Regionalni dnevnik/IMS/HRT
Pajasen prijetnja bioraznolikosti, gospodarstvu i zdravlju, Foto: Anamarija Škorić/Regionalni dnevnik/IMS/HRT
Izdanak po izdanak čupa se ailanthus ili pajasen sa Skradinskoga buka.
- Jedno žensko odraslo stablo može imati preko 300 tisuća sjemenki na sebi. Drugi način kako se širi je zapravo korijenjem. Ako odsiječete stablo onda će vam niknuti cijeli niz u radijusu od 15-20 metara - odnosno gusta šikara izdanaka, govori Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu prirode i okoliša.
Invazivno stablo poznato i kao rajsko drvo na pokusnoj plohi uz kršku ljepoticu uklanja se od 2017. godine. Rezultati ohrabruju.
Četiri i pol godine trajat će projekt uklanjanja ovog stabla u Šibensko-kninskoj, ali i Dubrovačko-neretvansoj županiji. Cilj - pronaći najučinkovitije metode i uspostavu nacionalnoga modela borbe za njegovo suzbijanje. Jer Hrvatska se u svim svojim dokumentima oslanja na održivi razvoj.
- Koji sam po sebi nema smisla ako bio raznolikost nije jedna od prioriteta, istaknuo je Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva i održivog razvoja.
Ukupna vrijednost projekta je gotovo 19 i pol milijuna kuna, a 60 posto sufinancira se iz EU fondova. Rezultat bi trebala biti uspostava protokola kontrole i suzbijanja pajasena ne samo za Hrvatsku, već i za cijelu Europu.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.