Puljanin Andi u Obrovcu pronašao novi dom i posao

24.06.2026.

07:03

Autor: Katina Vrsaljko/M.M./Regionalni dnevnik/HRT

Puležanin postao stanovnik Obrovca

Kako izgleda kad se spoje turistički potencijal i poduzetnička ideja, zna 22-godišnji Andi Marković. Ljubav prema baštini zadarskog zaleđa dovela ga je iz Pule u Obrovac, gdje je pronašao novu životnu priliku.

Andi Marković, novopečeni Obrovčanin koji je odrastao u Puli, prvi je turistički vodič specijaliziran za Obrovac, Kruševo, Benkovac i Novigrad. Obrovačku turu nazvao je "Na granici dvaju svjetova".

- Uvijek nekako loše prezentiran i nije dovoljno razvijen u turističkom smislu, ali on ima mnogo toga ponuditi. Isto tako je važno naglasiti da je Obrovac i danas na granici tih svjetova, između modernosti i tradicije, kaže Andi Marković, turističi vodič i interpretator baštine.

Kad bi se među ljudima dogodio sudar svjetova, ovdje bi se mirili na takozvanim Mirilima. I upravo tu susrećemo mještanina koji govori o životu u Obrovcu.

- Povratnici se vraćaju iz Srbije, ljudi su zadovoljni, a i mi s njima i neka se vraćaju svojim kućama. Svakom čovjeku ovdje su vrata otvorena, neka dođe, ističe Luka Brajnović.

- Lijepo je, ali ima mnogo starih zgrada. Kad ih popravite, bit će mnogo bolje, ali molim vas, obnovite ih u starinskom stilu s mnogo zelenila okolo, kaže Esther, gošća iz Nizozemske.

Starina je ono što je Andija privuklo zadarskom zaleđu - njegov je hobi projekt "Etno kadar".

- Nastojim nekako dokumentirati u digitalnim platformama sve te nošnje i automatski ih turistima približiti na turama da oni dođu u izravan doticaj s etnografijom, kaže Andi.

Ljudi su ga u Obrovcu s veseljem prihvatili.

- Mi kao Zavičajni muzej naravno da smo sretni što postoje, prije svega, mladi ljudi koji vide potencijal u ovom našem području. Nadamo se da je to jedan od načina da naš muzej bude bolje posjećen, kaže Marina Brkić, ravnateljica Zavičajnog muzeja Obrovac.

- Naš Andi s idejom da vodi posjetitelje i turiste zapravo pomaže našem radu, odnosno dio prihoda od svake ture ide našem Crvenom križu, dodaje Milica Olujić, djelatnica Gradskog društva Crvenog križa Obrovac.

I tako je nakon slučajnog posjeta ovaj 22-godišnji Puljanin postao stanovnik Obrovca.

- Rekao sam, to je moje mjesto. To je nešto u meni, jednostavno, taj neki poziv, nešto me zvalo, ta neka iskra koja je ostala i dandanas ja nju ne mogu objasniti, kaže Andi.

Jer ono što svjedoči, Andi i živi. Za njega je Obrovac, kao što ističe i u svojem motu, "više od razglednice".

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!