Ivan Spahija – najbolji je pizza-majstor u Hrvatskoj. Titulu je osvojio na natjecanju „Adriatic Gastro Show“, a uskoro putuje na Svjetsko prvenstvo u Italiju gdje će pokušati dokazati da i Šibenčani imaju pizzu za trku.
19.02.2026.
18:39
Autor: Petar Mikuličin/D.M./Regionalni dnevnik/HRT
Ivan Spahija – najbolji je pizza-majstor u Hrvatskoj. Titulu je osvojio na natjecanju „Adriatic Gastro Show“, a uskoro putuje na Svjetsko prvenstvo u Italiju gdje će pokušati dokazati da i Šibenčani imaju pizzu za trku.
Baza pobjedničke pizze nazvane „Victoria Truffle“ sastoji se od kiselog vrhnja, tartufate i ribanog crnog tartufa.
– Vidiš sad način na koji raste, to ti je zbog 400 plus stupnjeva. Da je na temperaturi nekoj nižoj, rasla bi ona i dalje, ali ne bi rasla na ovaj način, objašnjava Spahija dok pizza u peći poprima karakterističan oblik.
Minuta u peći dovoljna je za napolitansku pizzu, a završni detalji čine razliku.
– Klasično maslinovo ulje u frižideru dođe u kruto stanje, ali tartufata mu nekako brani da ne dođe u kruto stanje, nego se stvori kao neka emulzija. Izgleda kao neka krema i to bude jako ukusno na pizzi, kaže.
Na vrh dolaze i mrvljeni orasi – savjet koji je, kako navodi, dobio prije natjecanja.
– Željeni rezultat je ta „paučina“ što se triba dobiti. Da ona nastavi disati, opisuje.
Iako pizze pravi godinama, ulogu picajola na natjecanju preuzeo je gotovo slučajno jer je glavni pizza-majstor bio na bolovanju. Pripreme su, priznaje, bile improvizirane.
– Doslovce smo se pripremili u 8 ujutro smo krenuli, a u 10 je bilo natjecanje. Na brzinu smo napravili umak, spremili sve šta triba. Ljudi su stvarno bili sa spremnim kašetama, sve u tapererima. Ja gledam njega i govorim: Di smo mi došli!? Kako ćemo mi ovo odradit?, prisjeća se.
Unatoč tome, oborili su žiri s nogu napolitanskom pizzom – umijeće njezine pripreme nalazi se na UNESCO-ovu popisu nematerijalne kulturne baštine.
– Napolitansko tijesto, ja to zovem razmaženo tijesto. Sadrži puno stvari di ga moraš maziti, tepat mu, da bi dobio željeni rezultat. Kad čovjek zagrize tu pizzu, da ima sve okuse u jednom ugrizu, kaže Spahija.
Za dva mjeseca odlazi u Parmu na Svjetsko prvenstvo. Bit će to prilika da se njegova pizza kuša na svjetskoj razini, a Spahija odlazi uvjeren da ima recept koji se može ravnopravno nositi s talijanskim majstorima.
Šibenik tako dobiva svog predstavnika u samom srcu svjetske pizze.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora