Kako naoštriti kljun pticama grabljivicama prije povratka u divljinu, kako im nadomjestiti slomljeno pero na krilima... neke su to od vještina koje se svladavaju u Sokolarskom centru kod Šibenika. Svoja znanja prenose i djelatnicima osječkog Zoološkog vrta, jer se ondje proširuje i oprema centar za oporavak ptica grabljivica.
Stotine je oporavljenih grabljivica ekipa Sokolarskog centra dosad vratila u divljinu. Kira - nije bila te sreće.
Obrada orlova kljuna prva je lekcija praktične nastave za slavonske "naučnike". Pticama u oporavilištu - objašnjava Emilio Menđušić, voditelj Sokolarskog centra kod Šibenika - kljun pretjerano izrasta zbog premekane hrane zbog čega se glavni orlov alat za opstanak, uz kandže - skraćuje, oblikuje i oštri.
Ni polomljena pera na krilima nisu problem. Nadomjeste se zamjenskima iz banke pera, precizno namjeste i zalijepe.
Što brži povratak ptica u prirodu cilj je i osječkog oporavilišta, koje znatno proširuje svoje kapacitete, uz novu opremu.
- Imate ptice koje su selice, koje prolaze tim našim krajevima, pa dolaze icrpljene, oporavljaju se u Zoološkom vrtu i onda ih puštamo dalje na njihov put, objasnila je Tanja Šalika Todorović, zoologinja u Zoološkom vrtu Osijek.
Sve je više pernatih pacijenata i s graničnih prijelaza sa Srbijom i BiH - zbog ilegalne trgovine zaštićenim vrstama.
- Oporavilište je jedan jako lijep posao. Mislim da nema ništa ljepše u životu nego kad othranite neku ozlijeđenu ili iscrpljenu životinju i pustite je natrag u prirodu, rekao je Tomislav Mandić iz Zoološkog vrta Osijek.
Takav scenarij predviđa Menđušić i svom posljednjem pristiglom pacijentu - bjeloglavom supu s Hvara.
- Na sreću - nije mu ništa! Dakle, izmoren je bio od juga, gladan - što vidimo po tome što je prvi dan pojeo ogromnu količinu hrane. I jede svaki dan ogromnu količinu hrane, pojasnio je Menđušić.
Pa će za desetak dana - poletjeti natrag u divljinu. S darovanim gadgetom - satelitskim odašiljačem za praćenje.