Vlasnici najvećeg nasada jagoda u Međimurju, onog u Vratišincu, već treću godinu svojim kupcima pružaju mogućnost da si željenu količinu jagoda uberu sami i plate 30 posto manje od redovite cijene. Unatoč kiši, kupaca berača ima i ovih dana jer, kažu, nema ništa ljepše nego kad si omiljeno voće ubereš sam.
Na površini od jednoga hektara nalazi se 35 tisuća grmova jagoda. Među njima u svakom trenutku i po desetak kupaca berača.
Prije ulaska u nasad, kupcima se objasne pravila.
- Kad ljudi dođu mi ih prvo uvedemo u red, pokažemo im kako se jagode beru, a beru se s peteljkom i beru se i male i velike, po redu Znaju si i preko 100 kila nabrati, objašnjava tehnologinja Simona Murković.
Kupaca berača ima iz svih dijelova Međimurja, a nerijetko dođu i iz obližnje Slovenije.
Većina plodova zdrava je i lijepa, ali višednevne su oborine počele ostavljati tragove.
- Glavna bolest jagoda je botritis koji se razvija pri uvjetima visoke vlage, kao što je trenutno slučaj. I naravno tu su gubici. No ako se odradi sve što treba u tehnološkom smislu, može se očekivati pozitivan rezultat, rekao je direktor Zoran Lovrek.
U nasadu je i agrometeorološka postaja preko koje se svakih pola sata dobivaju aktualni podaci.
- Mi na ovoj stanici u plasteniku mjerimo temperaturu u plasteniku, u zoni biljke, relativnu vlagu zraka, vlagu lista i vlagu tla, Lovrek objašnjava.
Međimurske jagode svoje kupce ne traže daleko. Čak 90 posto proda ih se na području Međimurske županije. Iako berba uglavnom završava u svibnju, ove će godine, zbog premalo sunca, trajati do polovice lipnja.