U Vukovaru se okupilo 70-ak "fića" cijele Europe

06.06.2026.

16:14

Autor: V.M./HRT/Hina

Ilustracija
Ilustracija
Foto: Simun Galic / Shutterstock

U središtu Vukovara u subotu je održan međunarodni "Fićo skup" koji je okupio više od popularnih "fića" iz Hrvatske, BIH, Slovenije, Srbije, Sjeverne Makedonije, Austrije, Njemačke, Švicarske, Češke...

- Ideja o dolasku u Vukovar nije nastala preko noći. Već nekoliko godina planirali smo kako bi bilo dobro organizirati ovaj skup u Vukovaru. Naši članovi iz Vukovara su nas pozvali da dođemo nakon čega smo organizirali logistiku tako da smo napokon uspjeli Fićo skup održati u Vukovaru, rekao je Tomislav Juras, predsjednik Dalmatinskog Fićo kluba koji je i organizirao ovaj događaj.

Dodao je kako ta udruga već godinama okuplja vlasnike, restauratore i zaljubljenike u automobilsku legendu bivše države. Podsjetio je da je u bivšoj državi "fićo" mnogima bio prvo obiteljsko vozilo s kojim se išlo na posao, na more, posjećivali prijatelji, obitelj

- I danas kada građani vide 'fiću' na ulici se nasmiju jer se radi o automobilu koji vraća uspomene i budi emocije. Cilj okupljanja nije samo druženje jer kad dođemo u neki grad želimo upoznati njegovo nasljeđe i znamenitosti. Zato smo organizirali obilazak Vukovara, posjet Vodotornju, a nakon toga odlazak u Ilok gdje ćemo obići podrume, zidine, crkvu svetog Ivana Kapistrana i druge znamenitosti, kazao je Juras.

Među okupljenim automobila bila je i replika "abartha" vrijedna više od 50 000 eura koja je stigla iz Njemačke.

- Iako se 'fićo' već desetljećima ne proizvodi i danas se natječu na posebnim automobilističkim susretima. Prije deset godina pokrenuli smo Fićo kup u Skradinu. Počeli smo s 13 vozila, a danas imamo više od 24 licencirana vozača. To nisu klasične utrke velikih brzina nego sigurne i kontrolirane sportske vožnje u kojima se natječemo od starta do cilja, napomenu je Juras.

Zamjenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac kazao je kako je Vukovar s velikim zadovoljstvom prihvatio organizaciju ovakvog međunarodnog susreta.

- Više od 70 fićista danas je stiglo u Vukovar, a građani imaju priliku vidjeti dio automobilske povijesti. Mnogi naši sugrađani upravo uz fiću vežu prve vozačke uspomene i zato ovaj skup budi posebne emocije. Manifestacija ima i turističku vrijednost jer ovakvi događaji promoviraju Vukovar kao otvoren i gostoljubiv grad. Sudionici nose lijepe uspomene iz našega grada i upravo je to najbolja promocija koju možemo dobiti, rekao je Sušac.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora