Kako bi izbjeglim Ukrajinkama, koje su spas od ruske agresije pronašle u Vinkovcima, barem malo skrenule misli s ratnih strahota, članice Etno udruge "Vrijedne ruke" pozvale su ih na svoje radionice. Ondje su pokazale kako se izrađuje slavonsko narodno blago koje im je u Domovinskom ratu spaljeno i otuđeno, a one su ga obnovile.
Ove čuvarice narodnog blaga šlingaju, heklaju i zlatnim koncem vezu.
- Ja sam počela štagalj na Pikovom stanu, radim ga tehnikom goblena, kaže Emilija Vrselja iz Vinkovaca.
I Valentina i Ljudmila ukrajinske narodne nošnje od malih su nogu rado oblačile.
- Naša narodna nošnja zove se višivanka. Prema uzorku veza možete odrediti iz koje je regije, kaže Valentina Soničeva iz Kijeva.
Ljepota slavonskog narodnog blaga oduševila ih je.
- Ovo vezenje zlatnim nitima izgleda vrlo skupo i moderno. Majstorica mi je rekla da to zapravo i nije tako teško, kaže Valentina.
Uz šarenu vunu i konce, igru prstiju i igle - sve brige kao da nestanu.
- Za nas se rat koji je završen prije 30 godina obnovio onog trenutka kad je prva granata i bomba pala na Ukrajinu. Znači, sva naša sjećanja su oživjela, kaže Željka Renić, predsjednica Etno udruge "Vrijedne ruke"iz Vinkovaca.
Jer ratne 1991. najljepše šlinge i rijetke mustre i njima su, kažu, bile uništene.
- Ljubav, strast i želja nadjačaju sve ono što smo izgubili i onda krenemo iz početka i stvorimo sve ono što smo izgubili, kaže Lidija Novačić iz Vinkovaca.
U čarobnom svijetu ručnog rada pronašle su tada mir. Želja im je da ga i ove Ukrajinke pronađu.
- Ja sam se 14 puta selila, sve ove žene iza mene također su se selile i strepile za svoje muževe, ja sam samo predstavnik svih ovih žena, i naših žena i Ukrajinki, kaže Željka Renić.
I zato su u njihovim radionicama dobrodošle. Ondje ih čeka mnogo ručnog rada, smijeha i slavonskih specijaliteta.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!