O alergijama je u emisiji Dobro jutro Hrvatska govorila Alma Rožman, dr. med., pulmologinja, ravnateljica Poliklinike za bolesti dišnog sustava.
Jedan od najčešćih alergena u Hrvatskoj je ambrozija čiji je cvat upravo ovih dana na samome vrhuncu. Smatra se da ukupna količina peludi koju u jednoj sezoni proizvede ambrozija premašuje količinu peludi svih ostalih biljaka. Zbog snažnog, invazivnog razmnožavanja i poticanja alergijskih reakcija kod velikog broja ljudi, u Hrvatskoj je od 2007. godine na snazi Naredba o obaveznom uklanjanju ambrozije. No, unatoč takvoj odredbi, mnoge su površine zarasle u ambroziju zbog čega alergičari pate i imaju puno problema, a pulmolozi pune ruke posla.
U emisiji Dobro jutro Hrvatska gostovala je Alma Rožman, dr. med., pulmologinja, ravnateljica Poliklinike za bolesti dišnog sustava.
Rekla je da se svake godine očekuje više pacijenata jer je zagađenje veće.
- Vanjske sluznice očiju i nosa su prve na udaru što se alergena tiče. Simptomi si onda svrbež očiju, pečenje, rinitis, odnosno alergijske promjene u nosu koje izazivaju šmrcanje, kihanje, sekreciju iz nosa i kažu da je to jedna od najčešćih alergijskih bolesti, alergijski rinitis koji jako remeti kvalitetu života, naglasila je.
Na pitanje postoji li prva pomoć u takvoj situaciji, rekla je da to malo teško reći.
- Naravno, trebalo bi isprati nosne sluznice samo vodom. Nemate sigurno fiziološku sa sobom. Inače pomažu pripravci koji se mogu lokalno na sluznicu primijeniti, kazala je.
- Toaleta nosa bi se trebala obavljati svaki dan, bez obzira imamo li alergiju ili ne. Zube peremo, tuširamo se, a do nosa ta tekućina ne dođe u mjeri u kojoj bi trebala. Svako jutro ili večer bilo bi dobro isprati nos fiziološkom otopinom, istaknula je.
- Alergija još nije dobila nikakav lijek ili liječenje. Naravno da se preporuča da se imunitet jača. Uvijek se preporučuju antioksidansi. Nema druge mogućnosti. A onda kroz zimu treba jačati imunitet, prvenstveno i radi virusa koji su zimi ipak prisutniji. Preporučam pacijentima da uzimaju ono prirodno, ne nekakve skupe preparate koje neće koristiti 3, 4 mjeseca, rekla je.
- Uvijek su dobri proizvodi od meda, matična mliječ, propolis, med od kestena. Zatim đumbir, ulje crnog kima, istaknula je.
- Jedina pomoć je uzimati terapiju redovito. Zaštititi vanjske sluznice. Ako osoba prvi put ima simptome uzimaju se histaminici. Onda je važno poduzeti sve terapijske mjere koje su srećom prisutne u apoteci, a pritom su dobre, kvalitetne i djeluju.
Iako je u Hrvatskoj je od 2007. godine na snazi Naredba o obaveznom uklanjanju ambrozije u sezoni, u praksi to baš i nije tako. Zašto? Doznao je naš Danijel Despot.
Ako se ambrozija ne nalazi na gradskim javnim površinama ili površinama uz prometnice pa komiunalni redari kažu da nije u njihovoj nadležnosti, zovite nas, mi ćemo provjeriti, istaknula je Marija Profozić koja radi kao poljoprivredni redar.
- Mi ćemo utvrditi je li to poljoprivredna površina. Ukoliko nije, mi ćemo javiti komunalnim redarima ili drugim službama koje to trebaju otkloniti, naglasila je.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.