Polaznici edukacija i radionica upoznali su se s novim vještinama pa i stekli nova znanja koja im se upisuju u radnu knjižicu.
Projektom "Spona" vrijednim milijun i 400 tisuća kuna financiranom europskim novcem, u protekle dvije godine 100 dugotrajno nezaposlenih osoba iz Bjelovarsko-bilogorske županije među kojima i osobe s invaliditetom i pripadnici romske manjine završile su edukaciju koja je nekima od njih pomogla u zapošljavanju.
Zvonjava prije ulaska u Romsku kuću u Maglenči pokraj Bjelovara po tradiciji Roma treba otjerati sve loše te moguće predrasude. Ovdje su nam potvrdili da je edukacija bila izrazito pozitivna i za nekoliko pripadnika romske manjine te je pomogla i u smanjenju socijalne isključenosti i marginalizacije.
- Neki su se već i zaposlili što nas posebno veseli, a što je najbitnije stekli su kompetencije i sposobnosti da lakše pregovaraju sa potencijalnim poslodavcima. To je neki način da se pripadnici te manjine priviknu odnosno prilagode većinskim standardima. Bjelovarsko-bilogorska županija inače je poznata po tome da je multikultularna i ovdje žive Romi Lovari koji su možda malo drugačije pozicionirani u odnosu na ostale romske skupine u Hrvatskoj. No međutim, svaka edukacija, svako uključenje u zajednicu, svaki napor da budu što kvalitetniji, što konkuretniji je dobrodošao, ističe potpredsjednica Udruge izvornih Roma Lovara Slađana Đurđević.
Polaznici edukacija i radionica upoznali su se s novim vještinama pa i stekli nova znanja koja im se upisuju u radnu knjižicu i trebala bi im olakšati put ka pronalaženju posla.
- Dobila sam priliku da se zaposlim jer sam već dosta dugo nezaposlena osoba i ovim samim projektom sam uspjela naučiti nešto što sam već dosta dugo htjela i evo pružena mi je prilika.Naučila sam osnove manikure i ugradnju umjetnih noktiju, rekla je polaznica radionice Josipa Posavac.
Polaznici radionica dobili su diplome o osposobljenosti i za njegovateljice starih i nemoćnih, knjigovođe , cvjećarice, web dizajnere, njemački i engleski jezik, a edukaciju je verificiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
- Samo zato što možda imaju dobru srednju školu možda nisu bili spretni u pisanju životopisa, što su im radionice omogućile. Znači radionice su se održavale u vih 5 gradova županije tako da su imali mogućnost naučiti nešto o samoprocjeni, o komunikacijskim vještinama, o motivaciji i kako tražiti posao, rekla je voditeljica projekta "Spona" Una Bosanac.
Partneri nositelja projekta Bjelovarsko-bilogorske županije bile su Udruge invalida iz Bjelovara i Daruvara, Bjelovarski centar za razvoj civilnog društva te Udruga Lovari - Romska kuća.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.