Štengl: Nije se glasovalo o Izraelu, nego o pravilima EBU-a

23.12.2025.

18:46

Autor: A.D.H./Kod nas doma/HRT

video thumb

Izrael ostaje na Eurosongu, a Hrvatska će sudjelovati na natjecanju u Beču, nakon odluke donesene na sastanku predstavnika nacionalnih televizija u Ženevi. No, kako je objasnio šef eurovizijske delegacije HRT-a Tomislav Štengl, nije se glasovalo o sudjelovanju Izraela, nego o izmjenama pravila EBU-a.

Izrael ostaje na Eurosongu. U skladu s višemjesečnim prijetnjama - Španjolska, Nizozemska, Irska i Slovenija odgovaraju bojkotom. Uskoro im se pridružuje i Island.


Oštra poruka dolazi i iz Švicarske. Pobjednik 2024. Nemo vraća nagradu.


Nakon nekoliko godina izbivanja na pozornicu Eurosonga vraćaju se Rumunjska, Bugarska i Moldavija. 


Na Eurosongu u Beču natjecat će se 35 zemalja, Hrvatska će sudjelovati 


Na Eurosongu u Beču natjecat će se 35 zemalja, dok ih je u Baselu bilo 37. Finale Eurosonga održat će se 16. svibnja u Beču.


Stav HRT-a objavljen je 5. prosinca, Hrvatska će sudjelovati na Eurosongu. 


Stajalište većine članica EBU-a je da Izrael može nastupati, dakle HRT podržava rješenja koja je predložila većina.

O tome je u HTV-ovoj emisiji "Kod nas doma" govorio Tomislav Štengl, šef eurovizijske delegacije HRT-a.


Iako se u javnosti često spominjalo pitanje sudjelovanja Izraela, o tome se zapravo nije glasovalo, objasnio je Štengl.


Štengl je rekao kako je cijela rasprava počela od teme Izraela, no da je glasovanje na kraju bilo usmjereno na izmjene pravila koja je uveo EBU, ponajprije vezane uz glasovanje publike.


Naglasio je kako je najveći prijepor posljednjih godina bio utjecaj nekih trećih strana na glasovanje publike, financijski motivirane kampanje i korištenje brenda Eurosonga u promotivne svrhe.


EBU uveo šira pravila 


EBU je, objasnio je, uveo šira pravila kojima pokušava sankcionirati manipulacije glasovanjem.


- Glasovalo se o tome jesu li te promjene dovoljne da zadovolje članice EBU-a i ima li uopće smisla dalje raspravljati o isključivanju Izraela, rekao je Štengl, dodavši kako je zaključeno da su članice zadovoljne novim pravilima te se o toj temi više nije glasovalo.


Ipak, istaknuo je da su pojedine zemlje - Irska, Island, Slovenija, Španjolska i Nizozemska - prije najavile da neće sudjelovati ako Izrael nastupi.

Kako je rekao, takav je razvoj događaja bio očekivan te vjeruje da je direktor Eurosonga Martin Green unaprijed dobro istražio teren i komunicirao s delegacijama i čelnicima javnih servisa.


Govoreći o ukupnom broju sudionika, Štengl je naglasio kako je 35 zemalja vrlo respektabilan broj te da se bez problema mogu organizirati dva polufinala i završna večer.


Dodao je kako se često zanemaruje činjenica da Eurosong posljednje tri godine trpi političke pritiske te pokušaje da se natjecanje pretvori u političku, a ne nepolitičku pozornicu.


Otpor EBU-a prema uvođenju politike


- Mislim da je i Martin Green rekao da je zadovoljan glasanjem jer ono predstavlja otpor EBU-a prema uvođenju politike na eurovizijsku scenu, rekao je Štengl.


Napomenuo je da svaka zemlja pokušava iskoristiti dio "eurovizijskog kolača", koji je jedan od najvećih promotivnih brendova u Europi.


Osvrnuo se i na povratak pojedinih zemalja, rekavši kako je teško govoriti o konkretnim razlozima povratka ili odustajanja.


- Svaka zemlja ima svoje razloge - nekad su financijski, nekad drugi. Ali nažalost, u posljednje tri godine razlozi su najčešće politički, istaknuo je.


O Dječjem Eurosongu


Uspoređujući veliki Eurosong s Dječjim Eurosongom, na kojem je nedavno boravio u Gruziji, Štengl je rekao kako je riječ o neusporedivo opuštenijem i zaštićenijem okružju.

Naglasio je da se ondje posebno pazi na zaštitu djece od bilo kakvih manipulacija te da se natjecanje nastoji doživjeti kao velika zabava.


Kao primjer naveo je druženje djece na after partyju, gdje su se, kako je rekao, igrali lovice, pjevali karaoke i uopće nisu marili za pobjedu.


Govoreći o Dori 2026., Štengl je rekao da je zadovoljan pristiglim pjesmama, te da je izbor i ove godine raznolik.

Istaknuo je kako nema dominantnog stila te da će publika sve pjesme moći čuti 8. siječnja, kada će biti predstavljene na Hrvatskom radiju i na YouTube kanalu Dore.


- Vjerujem da ima dobrih pjesama, ima i onih koje su možda manje dobre, ali svatko pronađe svog favorita. Po meni, svih 24 izvođača koji su ušli u polufinale imaju šansu pobijediti, zaključio je Štengl.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!