Koprivnički bedemi ponovno u renesansi, očekuju se deseci tisuća gostiju

21.08.2026.

20:49

Autor: P.F./HRT/Hina

Svečani dolazak velike povorke viteških skupina na bedeme i proglas kralja
Svečani dolazak velike povorke viteških skupina na bedeme i proglas kralja
Foto: Damir Spehar / Pixsell

Povorkom kostimiranih sudionika od središta Koprivnice do gradskih bedema počela je glavnina Renesansnog festivala, jedne od najvećih turističkih manifestacija u kontinentalnom dijelu hrvatske, na kojoj se tijekom vikenda očekuje više desetaka tisuća posjetitelja.



Galerija
Renesansni festival u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/Pixsell
U povorci je bio i ministar Gordan Grlić Radman u društvu domaćina Mišela Jakšića, Foto: Damir Spehar/PixsellRenesansni festival u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/PixsellRenesansni festival u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/HRTRenesansni festival u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/PixsellVatreni show na Renesansnom festivalu u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/PixsellRenesansni festival u Koprivnici, Foto: Damir Spehar/Pixsell

U ovogodišnjem programu sudjeluje više od 1300 kostimiranih izvođača i sudionika, uglavnom iz europskih zemalja, ali i iz Venezuele i Čilea, rekla je za Hinu direktorica Turističke zajednice grada Koprivnice Lana Miletić.

Svečanom povorkom predstavljene su skupine i izvođači koji će tijekom festivala dočaravati život u renesansnom razdoblju, nakon čega je program nastavljen na koprivničkim bedemima.

Na viteškoj i kraljevskoj pozornici posjetitelje očekuju glazbeni program, žongleri i vatreni show, a nakon završetka programa na bedemima događanja se sele u gradski park, kazala je Miletić.

Tijekom subote i nedjelje od 10 do 21 sat održavat će se cjelodnevni program s različitim interaktivnim radionicama za djecu i odrasle, viteškim igrama i konjičkim borbama. Jedna od atrakcija bit će noćni napad na grad, predviđen u subotu oko 20 sati.

Večernji dio programa neće biti ograničen samo na renesansna događanja. Za petak je u središtu Koprivnice predviđen nastup Sergeja Ćetkovića, dok će u subotu nakon 22 sata nastupiti Prljavo kazalište.

Miletić ističe da međunarodni karakter festivala potvrđuje kako je Koprivnica iz godine u godinu prepoznata kao mjesto na koje sudionici rado dolaze kako bi predstavili svoje vještine i duh minulih vremena te tijekom četiri festivalska dana, kako je rekla, uplovili u prošlost.

U svečanoj povorci od središta grada do koprivničkih bedema sudjelovao je uz domaćina gradonačelnika Mišela Jakšića, Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova, župan Koprivničko-kreževački Tomislav Golubić, Željko Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije.

Renesansni festival počeo je još u četvrtak programom namijenjenim isključivo djeci, dok je petak označio početak njegove glavnine i višednevnog programa na bedemima.

Festival će trajati do nedjelje, kada posjetitelje također očekuje cjelodnevni program s viteškim i dječjim igrama, plesom i glazbom.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!