Hrvatski startup Arkensight pobijedio na natjecanju Eureka IIEC 2024.

29.10.2024.

19:45

Autor: Silvana Skočajić/V.G./Dnevnik/HRT

Hrvatski startup Arkensight, pod vodstvom Domagoja Ćorića, pobiiedio je na prestižnom međunarodnom natjecanju Eureka International Innovation and Entrepreneurship Competition 2024., koje se prvi put održava u Hrvatskoj, i to na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa (ZŠEM), koja je i suorganizator.

Arkensight, koji je pobijedio među 17 finalista, i to u kategoriji digitalnih tehnologija, gradi AI platformu osmišljenu kao pomoć profesionalcima za bespilotne letjelice. Ona omogućuje dron-operaterima da izvuku korisne uvide i traže objekte na svojim snimkama jednostavnim upitom. Na njoj operater može upisati ono što traži i Arkensight će pokazati gdje su npr. "oštećenja solarnih panela", "pukotine na mostovima" ili "bolesni kukuruz". Ta tehnologija omogućuje kontekstualno otkrivanje objekta, što znači da umjesto traženja "automobila" korisnik može tražiti "crveni Toyota pickup", istaknuli su sa ZŠEM-a.

Hrvatska je ove godine prvi put domaćin svjetskog projekta Eureka IIEC 2024., a natjecanje su podržali i bivša predsjednica RH, posebna savjetnica dekana ZŠEM-a Kolinda Grabar-Kitarović, veleposlanik NR Kine Qi Qianjin te brojni drugi.

- Ponosni smo na ovaj projekt koji organizira ZŠEM u suradnji s Eureka International Groupom. To je projekt koji se sastoji od velikog globalnog međunarodnog natjecanja za studente, ali i za poduzetnike te investitore. Praktički, imamo timove mladih poduzetnika iz cijelog svijeta. Od Australije, Kine, Singapura, cijele Europe, pa i Afrike. Nadamo se da će im ovo iskustvo pomoći u daljnjem razvoju njihovih poduzetničkih projekata i ideja, izjavio je dekan ZŠEM-a Mato Njavro.

U finalu je bilo 17 timova s različitim fokusima - od digitalnih proizvoda i usluga, preko pomorskog ekosustava, biotehnologije do agrikulture, novih izvora energije i drugih područja. Pobjednik je osvojio nagradu od 10 tisuća eura. Drugo i treće mjesto mjesto osvojili su također hrvatski timovi, NADES deign te Textiloop.

- Suradnjom možemo donijeti inovacije i tehnologiju te intuitivan pristup poslovanju na veliko tržište. ZŠEM smo odabrali jer ga smatramo jednim od najboljih ne samo u Hrvatskoj nego i u EU-u. U današnjem svijetu moramo biti svjesni važnosti održivosti i obnovljivosti. Kao poslovni ljudi moramo biti odgovorni građani i raditi s vladom, akademskom zajednicom i poslovnim sektorom kako bismo ostvarili dobrobit za sve nas, ali i buduće generacije. U tom smislu, želimo osigurati dobre temelje za našu mladež i nadamo se da je ovo tek početak, kazao je George Georgiou iz CEO Eureka International Groupa.

Luka, Marko i Dražen osmislili su uređaj za elektroispredanje umjetne kože


Luka, Marko i Dražen osmislili su uređaj za elektroispredanje umjetne kože. U njemu su spojili svoja znanja iz tekstilne i kemijske industrije te medicine.

- Koristi ga se u kozmetičkoj industriji, da ta nanovlakna budu kompatibilna s postojećim tekućim puderima i kozmetikom, kaže Dražen Juraj Petrović, doktor medicine, projekt NanoWeaver.

- Sam uređaj je napravljen s 3D printerom gdje je korišten materijal koji se može reciklirati, jer gledali smo ekološki aspekt našeg uređaja, kaže Luka Savić, asistent na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, projekt NanoWeaver.

- I u konačnici formirali proizvod koji ima komercijalni potencijal, koji bi se zaista mogao korisiti u kozmetičke svrhe, ali ako bismo uspjeli doći do nekih većih financijski sredstava, moglo bi biti i za medicinske primjene, ističe Marko Robić, kemičar, projekt NanoWeaver.

Taj projekt jedan je od 17 finalista međunarodnog investicijsko-poduzetničkog natjecanja Eureka.

- Timovi su izvrsni, moram priznati heterogeni i govorimo o ljudima koji imaju doktorate iz kemije, fizike, računalnih znanosti do mlađih recimo poduzetnika koji su tek na početku svojeg studijskog putovanja, ali imaju izvrsne ideje i uspjeli su to na jedan uvjerljiv način prezentirati i uvjeriti naše članove žirija da prođu u finale, kaže Mato Njavro, dekan Zagrebačka škola ekonomije i managementa.

Za daljnji razvoj tih inovativnih projekata potrebna su dodatna sredstva.

- Svaki projekt je i rizik. Pitanje je koliko će banke, fondovi rizičnog kapitala, biti spremni određene projekte pomagati, realizirati. Mislim da bi se tu država mogla isto uključiti, kaže Davor Štern, sudac projetka Eureka IIEC 2024.

Za Luku, Marka i Dražena ovo je prilika da uz pomoć investitora njihov startup zakorači u novu fazu istraživanja.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora