Naša ekipa bila je u Etnografskom muzeju uoči otvorenja virtualne izložbe ‘Tamo gdje su pčele doma’/ ‘Kjer so čebele doma’.
Naša ekipa bila je u Etnografskom muzeju na otvorenju virtualne izložbe ‘Tamo gdje su pčele doma’/ ‘Kjer so čebele doma’. Riječ je o zajedničkom projektu dva nacionalna muzeja, Etnografskog muzeja u Zagrebu i
Slovenskog etnografskog muzeja (SEM), a vezan je uz
Europsku godinu kulturne baštine.
Izložba je trebala tijekom 2020. godine gostovati u Etnografskom muzeju u Zagrebu, međutim s obzirom na novonastalu situaciju bit će predstavljena u digitalnom obliku.
- Posebnost projekta je da s obzirom na okolnosti života, imamo izvrsnu virtualnu izložbu koja će se moći pratiti na društvenim mrežama, ističu organizatori.
Od danas, 3. studenog, u podne izložbu možete razgledati na
mrežnim stranicama Etnografskog muzeja, na
Facebooku, na
YouTube te izravno putem
ove poveznice.
Tamo gdje su pčele doma
- Slovenski etnografski muzej u
Ljubljani je 2018. godine - u Europskoj godini kulturne baštine i vezano uz proglašenje 20. svibnja
Svjetskim danom pčela - što se dogodilo na inicijativu
Slovenije - pripremio izložbu o pčelarstvu, shvativši je kao važnu misiju kojom će progovoriti o značaju i osobitostima slovenskog pčelarstva i s njime povezane kulturne baštine te time proširiti i svijest o važnosti pčela, pčelarenja i pčelinjih proizvoda nekad i danas, napominju iz muzeja.
Izložba predstavlja osobe i izume koji su oblikovali bogatu kulturu i odnos prema pčelarenju, predstavlja tradicijsko i suvremeno pčelarstvo te izbor zanimljivih košnica iz fundusa SEM-a i drugih slovenskih muzeja te Etnografskog muzeja u Zagrebu.
- Predstavljene su košnice i iz susjednih država gdje obitava kranjska pčela od
Hrvatske,
Srbije,
Bosne i Hercegovine do
Austrije (područje
Štajerske). Posebno mjesto u izložbi dobiva
kranjska pčela kao autohtona vrsta s ovoga područja. Izložba predstavlja i urbano pčelarenje, pčelinje proizvode, a osobito zanimljivi su etnografska istraživanja o vjerovanjima vezanima uz pčele, poručuju organizatori.
Autorica izložbe je
Barbara Sosič (SEM), koautorica
Bojana Rogelj Škafar (SEM), a kustosica je
Željka Petrović Osmak (EMZ). Uoči virtualnog otvorenja ekipa emisije
Dobro jutro, Hrvatska u zagrebačkom Etnografskom muzeju se družila s kustosicom
Željkom Petrović Osmak i
Ivanom Lušić, voditeljicom odnosa s javnošću Etnografskog muzeja:
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!