Tri svjetske premijere u hrvatskom natjecanju Tabor New Frame Film Festivala

23.06.2026.

13:50

Autor: M.M./HRT/Hina

Dvorac Veliki Tabor
Dvorac Veliki Tabor
Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Hrvatsko natjecanje Tabor New Frame Film Festivala, koji se od 2. do 4. srpnja održava u dvorcu Veliki Tabor, donosi 13 kratkometražnih filmova mladih autora, tri svjetske premijere i redateljski debi Monike Herceg.

Ovogodišnju selekciju umjetničkog direktora Dalibora Jakusa čine autori do 35 godina koji propituju suvremenu svakodnevicu.

Među trima svjetskim premijerama ističe se Joso Monike Herceg, nastao u produkciji Fade In-a. Jedna od najvažnijih suvremenih hrvatskih pjesnikinja i dramatičarki u svom redateljskom debiju donosi intiman dokumentarni portret muškarca suočenog sa siromaštvom, progovarajući o radu, tišini, ranjivosti i emocionalnom nasljeđu.

U programu je i Poluotok Davida Gaše, film prikazan prošle godine na Filmskom festivalu u Locarnu, koji promatra život na margini kroz kontemplativan i promatrački pristup.

Motiv kretanja kao prostora osobne transformacije povezuje nekoliko naslova. Hrvatska premijera filma Kući Dubravke Špoljarić i Karle Lenard povratak promatra kroz noćnu vožnju ispunjenu napetošću i pitanjima povjerenja. U filmu Gume na kotačima Leona Keglevića, koji također ima svjetsku premijeru, automobil postaje metafora odrastanja i preuzimanja kontrole nad vlastitim životom. Sličnu funkciju ima i Dvoje u dvojci Nele Gluhak, smješten u posljednju vožnju tramvajske linije.

Film Naš vrt na kraju svijeta Sebastijana Borovčaka prirodu prikazuje kao prostor sjećanja i transformacije, dok animirani Slamka spasa Dorotee Radušić i Mislava Rotima kroz alegoriju progovara o ekološkoj krizi i kolektivnoj odgovornosti.

Teme obitelji, sjećanja i suočavanja s prošlošću povezuju filmove Evanđelje po Noni Renata Horvata, također sa svjetskom premijerom, i Dobrodošli doma Filipa Jembriha Jandrasa. Emocionalne krize i gubitak u središtu su filmova Gladno srce Nikoline Žabčić, Traje veliko finale Luke Galešića i Mačka se uvijek dočeka na noge Vedrana Husremovića, dok Blago kapetana Morgana Katarine Radetić kroz humor i pustolovinu promišlja ljudske ambicije i opsesije.

Ulaz na sve festivalske programe je besplatan. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!