U zagrebački Zoološki vrt iz Mađarske je stigla godinu i pol stara dvogrba deva Zsofia, koja se trenutno prilagođava na novi prostor i timaritelje, priopćili su u srijedu iz Zoološkog.
30.10.2024.
13:22
Autor: V.K./HRT/Hina
U zagrebački Zoološki vrt iz Mađarske je stigla godinu i pol stara dvogrba deva Zsofia, koja se trenutno prilagođava na novi prostor i timaritelje, priopćili su u srijedu iz Zoološkog.
Zsofia je doputovala iz zoološkog vrta Sóstó kraj grada Nyíregyháza na sjeveru Mađarske, a u Zagrebu su je dočekali par deva, deset godina stariji mužjak Abdul II. i dvadesetjednogodišnja Aisha.
- Sretni smo što je transport deve prošao bez poteškoća i što njezina prilagodba na novi prostor, krdo i timaritelje teče u najboljem redu. Mlada se deva osjeća dobro na otvorenom, a posebno joj je ugodno u unutarnjoj nastambi. Zdrava je i lijepo jede. Ženke deve spolno sazrijevaju s tri do četiri godine, pa ćemo tek tada doznati hoće li se između Zsofije i Abdula razviti nešto više od prijateljstva, kazala je Dijana Beneta, kuratorica za sisavce u Zoološkom vrtu Grada Zagreba.
Abdul II. na svijet je došao u Češkoj, a Aisha u Austriji, navode iz zagrebačkog ZOO vrta.
Dvogrbe deve u prirodi nastanjuju stepe uz rijeke kraj Gobija i drugih pustinja središnje Azije. Mogu živjeti samostalno i u skupinama do 30 jedinki. Deve većinu vremena provode hraneći se, a bez vode mogu izdržati nekoliko dana. Kada ponovno dođu do nje, u samo deset minuta mogu popiti i do 114 litara vode.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora