Kinezi predstavili prvog humanoidnog robota u punoj veličini

15.07.2024.

19:56

Autor: Zvjezdana Heina/A.D./Dnevnik/HRT

video thumb

Razvoj robotike doista je impresivan. Prvog humanoidnog robota u punoj veličini Kinezi su predstavili na globalnoj konferenciji o umjetnoj inteligenciji u Šangaju. Jedinstven je u svijetu jer je inteligentniji i svestraniji u obavljanju različitih zadataka od svojih prethodnika.

Ovo je "Healthy Loong", humanoidni robot visok metar 80 i težak 80 kilograma. Poput čovjeka kreće se samouvjereno pozornicom, pozdravlja ljude i posprema stol.


- Koristimo se tehnologijom otvorenog koda uključujući visoko bioničku konfiguraciju tijela. Očekujemo širu primjenu ovih robota u kućanstvu i njezi bolesnih, kaže Xu Bin, direktor Inovacijskog centra u Šangaju.


 Kina je već razvila 12 humanoidnih robota


Na robote pomagače, dostavljače, kuhare, konobare već smo se naviknuli, no robotika ide naprijed. Kina je već razvila 12 humanoidnih robota, a upravo testiraju i ove šesteronožne robote "pse vodiče". Slijepim i slabovidnim osobama omogućavaju da se bolje kreću i snalaze.


- Ako ovaj robot pas vodič dođe na tržište i ja se njime mogu koristiti, mogao bi riješiti barem djelić mojih problema dok putujem sama, kaže Li Fei, testna korisnica.


Roboti vodiči koriste se kamerama i senzorima


Roboti vodiči koriste se kamerama i senzorima, a mogu prepoznati i signale semafora, što pravi psi ne mogu.


- U svijetu postoje deseci milijuna ljudi kojima su potrebni psi vodiči. Ovi roboti su poput automobila, mogu se masovno proizvoditi i tako postati dostupniji korisnicima, kaže Gao Feng, šef istraživačkog tima Fakulteta strojarstva u Šangaju.


S lakoćom komunicira s ljudima


Slični roboti testiraju se i u Australiji i Velikoj Britaniji gdje učenike zabavlja i poznati robot Ameka. S lakoćom komunicira s ljudima, a rabe ga britanske škole kako bi se robotika približila učenicima.


Djeca obožavaju robote iako teško mogu zamijeniti ljudski rad.


Osjećam da su za neke poslove bolji ljudi. I mislim da ako dobijemo previše robota, postat ćemo previše ovisni o njima, a to ne bi bilo dobro, govori Ada Kilgour, učenica.


Carstvo robotike razvija se neviđenim tempom. Samo kinesko tržište trebalo bi narasti ove godine na 380 milijuna američkih dolara s velikom ambicijom da za pet godina dosegnu trećinu svjetskog tržišta u razvoju humanoidnih robota.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora