Nesvakidašnja premijera - 'Cavalleria rusticana' u Rijeci

28.01.2021.

11:28

Autor: HRT

Cavalleria rusticana
Cavalleria rusticana
Foto: Vijesti iz kulture / HRT

U riječkom HNK Ivana pl. Zajca opera se vratila na kazališne daske i to premjerom slavne 'Cavallerije rustikane'. Može li se uživati u glazbenoj raskoši koju ta opera nedvojbeno nudi, a pritom se pridržavati strogih epidemioloških mjera? Oduševljena publika posvjedočila je da može.

Premijera 'Cavallerije rusticane', u kojoj se isprepliću ljubav i strast, žudnja i smrt, a koji čine ovu opernu priču, obogaćeni su ovdje i željom za operom koju je pandemija gotovo ugušila. Solisti su svojom dramatičnom glazbenom i glumačkom izvedbom, nadomjestili fizičko odsustvo zbora s pozornice, koje je zbog epidemioloških mjera bilo neophodno. Ekipa Vijesti iz kulture bila je na sinoćnjoj premijeri: 

Izazov je na kraju urodio uspjehom, bar se mi svi tako osjećamo - sretni, ispunjeni i zadovoljni.

Domagoj Dorotić, Turridu

- Santuzza je jako strastvena, iskrena, direktna i na kraju je osvetoljubiva. Pronalazim dosta zajedničkih crta s likom, rekla je operna umjetnica Kristina Kolar koja tumači ulogu Santuzze.


Ulogu Turridua ostvario je Domagoj Dorotić koji ističe da je ta opera sama po sebi nevjerojatno zahtjevna.


- U sat vremena se toliko toga treba otpjevati, gust je orkestar, guste su harmonije, puno je strasti, emocija, ali izazov je na kraju urodio uspjehom, bar se mi svi tako osjećamo - sretni, ispunjeni i zadovoljni, smatra Dorotić.

Galerija
Cavalleria rusticana, Foto: Vijesti iz kulture/HRT
Cavalerria rusticana, Foto: Vijesti iz kulture/HRTCavalleria rusticana, Foto: Vijesti iz kulture/HRT

Tako se osjeća i oduševljena, iako malobrojna, riječka publika. Zbor je pjevao u dvorani za probe, posve izvan prostora pozornice i gledališta, a zvuk je prenošen u dvoranu, kako bi se moglo uživati u svoj glazbenoj raskoši ove dirljive i potresne opere.


- Kao i uvijek u životu, kad se nađete pred nekim problemom, pred nekom zaprekom, poteškoćom, ne smije se ustuknuti pred time, nego pretvoriti to u izazov, a onda ono što vidite kao nedostatak - u prednost, poručuje redatelj Dražen Siriščević.

Galerija
Dražen Sirišćević, Foto: Vijesti iz kulture/HRT
Kristina Kolar, Foto: Vijesti iz kulture/HRTDomagoj Dorotić, Foto: Vijesti iz kulture/HRT

Baš sve prepreke je preskočila dirigentska palica Paola Bresana, koji je u ovim izuzetno zahtjevnim uvjetima, dirigirao najpoznatiji intermezzo na svijetu.


Uz Kristinu Kolar i Domagoja Dorotića, među ostalima je nastupio Robert Kolar kao Alfi, a u predstavi sudjeluju i glumci Hrvatske odnosno Talijanske drame Jasmin Mekić i Giuseppe Nicodemo. Scenograf je Alan Vukelić, kostimografkinja Sandra Dekanić, a oblikovatelj svjetla Dalibor Fugošić.


'Cavalleria rusticana' je jednočinka čija se radnja puna emocija zbiva na dan Uskrsa u malom sicilijanskom mjestu. To je prva opera Pietra Mascagnija, praizvedena u rimskom Teatru Costanzi 17. svibnja 1890. Opera je od prve izvedbe doživjela ogroman uspjeh i brzo osvojila svjetske pozornice.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!