U Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću u Zaboku održana je radionica "Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam" Krešimira Golubića. Riječ je o profesionalnom uličnom umjetniku, koji je pokrenuo turističke ture Zagrebom, a o grafitima poučava i školsku djecu.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću u Zaboku mjesto je za kreativce. Vidi se to i u prostoru oko škole. Okušali u se učenici u mnogim likovnim tehnikama, ali grafitima su se dosad bavili samo u teoriji.
Zagrebački umjetnik grafita pokazao im je kako to izgleda u praksi.
- Kad dođeš negdje i ostaviš svoj rad na veselje lokalne zajednice, nema boljeg feelinga, rekao je street artist Krešimir Golubić, ulični umjetnik.
Za početak, oslikali su školski zid.
- Isprobali smo kako je to, da vidimo čari izrade grafita, kaže Maja Tomašković iz 3. razreda industrijskog dizajna, ŠUDIGO Zabok. I Ružica Malla iz istog razreda slaže se da se radi o lijepom iskustvu.
- Imali smo predavanje, pričao nam je o počecima grafita pa sam se i ja vratila u mladost. Nije riječ o vandalizmu, običnom šaranju, nego je to zbilja umjetnost, naglasila je profesorica u ŠUDIGO Zabok Aleksandra Mašić Tumpa.
Glavna razlika između vandalizma i umjetnosti kod grafita je u tome ima li umjetnik dozvolu da ostavi svoj trag na zidu. Takva je, s dozvolom, bila i akcija oslikavanja zida nogometnog kluba.
- To su naši članovi koji su bili pozvani na druženje, da isprobaju kako je to, da mogu šarati na zidu, a ustvari stvoriti umjetnost, kaže Martina Hajdaš Dončić, izvršna direktorica NK Mladost.
Umjetnost dostupna svakomu, trag na javnome mjestu, u tome je čar grafita.