Dolaskom proljeća u vinkovačkoj Poljoprivrednoj školi oživjeli su školski voćnjaci i plastenici. U njima učenici uz nastavnike odrađuju školsku praksu, a u učionici na otvorenom uživaju dok gledaju kako biljke rastu. Ova škola je i Regionalni centar kompetentnosti za poljoprivredu, a želja im je povećati interes mladih za upis te njihov ostanak u Slavoniji.
U voćnjacima vinkovačke poljoprivredne škole odzvanja smijeh učenika i zvuk vrtnih škara.
- Ako odrežemo krivu granu krivo će rasti, ići će u visinu i onda naće biti pravi oblik, objašnjava Andreja Galović, učenica vinkovačke Poljoprivredno-šumarske škole.
I u plastenicima učenici imaju pune ruke posla. Da bi rajčice bile rumene i krupne, brinu se Eva i Sara.
- Pregledavamo kapaljke jesu li dobro namještene, klipsamo rajčicu i vežemo ju oko špage da bi kasnije mogla normalno rasti, rekla je učenica Poljoprivredno-šumarske škole Sara Ana Dolić.
Iako je u školskim plastenicima vlažno i vruće praksa im je, kažu, omiljeni školski sat.
- Pikiramo kopar, stavljamo u kaliće zemlju i stavljamo biljku unutra, objasnila je učenica Ivana Jozić.
Gledaju kako biljka raste, hrane je i štite. I ovoga su proljeća proizveli stotine sadnica i presadnica.
- Daleko više vole praksu u odnosu na teoretske jer oni svojim rukama to rade, rekao je Miljenko Balašević, profesor strukovnih predmeta u Poljoprivredno-šumarska školi, Vinkovci.
Vinkovačka Poljoprivredno-šumarska škola, koja je ujedno i Regionalni Centar kompetentnosti za poljoprivredu, planira uvesti nove standarde zanimanja, poput agromelioratora. To je, naime zanimanje koje još ne postoji u hrvatskom obrazovnom sustavu, a bavi se primjenom natapanja i zaštite tla.
- Taj obrazovni program nije dosad nije postajao u programima obrazovanja i nadamo se da ćemo mi biti prvi koji ćemo uspjeti plasirati upisati u HKO, kazala je ravnateljica Poljoprivredno-šumarske škole Ružica Zucić.
Učenicima je najveća želja vratiti život u slavonska sela. Znanje iz ove škole sigurno će im koristiti.