Pretilost postaje sve veći globalni problem. U Hrvatskoj je oko 65 posto odraslih nedovoljno fizički aktivno, a najviše zabrinjava podatak da čak 35 posto osmogodišnjaka pati od prekomjerne tjelesne težine. Da bi se taj trend preokrenuo, važno je, ističu stručnjaci, njegovati zdrave prehrambene navike - kako u obitelji tako i u školi.
Nemaju sva djeca zdrave prehrambene navike. Prema posljednjem istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije, svaki treći 8-godišnjak na Mediteranu pati od prekomjerne tjelesne težine.
- 35 posto djece u Hrvatskoj ima previše kilograma, što prekomjernu tjelesnu masu, što debljinu, što je zapravo u potpunom suglasju s ostalim mediteranskim zemljama u okruženju, rekla je Sanja Musić Milanović, voditeljica projekta "Živjeti zdravo" HZJZ-a".
Nedovoljno kretanje i loše prehrambene navike najčešći su uzroci pretilosti.
- Slatkiši kojima je djeci teško odoljeti, neredovita konzumacija pravilne prehrane, dominantno voća i povrća, sve su to uzroci koji donose do ovakvih poražavajućih rezultata, istaknuo je Dario Novak, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Jedno od rješenja tog gorućeg problema stručnjaci vide u povećanju sati tjelesne i zdravstvene kulture u školi.
- Da se u školama poradi na tome da se satnica tjelesnog popravi, da se ponudi više izvanškolskih sportskih aktivnosti, rekao je Mario Baić, dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od velike je važnosti i suradnja s roditeljima.
- Roditelji definitivno tu imaju itekako veliku ulogu, tako da bi oni trebali razmišljati kako da svojim primjerom pokažu djeci što im je činiti i kako pravilno živjeti, naglasila je Karmen Matković Malki, nutricionistica.
A rano stjecanje navika, kao što su tjelesna aktivnost i uravnotežena prehrana, zasigurno je prvi korak prema zdravijem načinu života.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!