Uzbudljivi krimić o ubojstvu umirovljenog svećenika

23.04.2024.

09:45

Autor: V.M./Vijesti iz kulture/HRT/Hina

"Hrvatski pasijans" naslov je novog romana Ede Popovića predstavljenog u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića. Uzbudljivi krimić bavi se slučajem ubijenog umirovljenog svećenika u jednom novozagrebačkom naselju. 

Dok istražuju motive zločina i moguće počinitelje, inspektori ulaze u tamne zakutke društva i pojedinaca, sudaraju se s alternativnim činjenicama, medijskim manipulacijama i korupcijom u vlastitim redovima...

- Uvijek u mojim prozama, bez obzira na to kakve bile, ima političkih refleksija, a posebno u ovom žanru koji sada pišem. Ovo je već peti nastavak, ja ga zovem "špageti krimić" prema "spaghetti western", izjavio je Edo Popović za Vijesti iz kulture.

Edo Popović

Edo Popović

Foto: Vijesti iz kulture / HRT

- Ono što mi se sviđa je to da je to krimić za naše čitatelje u kojima oni sebe prepoznaju, krimić koji je stavljen u sve gabarite našeg društva, ja ću samo reći: kriminal i korupcija koji su 'background onog što se događa, komentirao je predstavljač knjige Boris Perić, književnik, novinar i prevoditelj.

"Hrvatski pasijans"

"Hrvatski pasijans"

Foto: Vijesti iz kulture / HRT

U ime nakladnika, Nataša Medved je istaknula kako je Popović autor s kojim kuća OceanMore ima dugotrajnu suradnju.

- Roman "Hrvatski pasijans" je deveta knjiga u našoj nakladi, rekla je i dodala kako je Popović jedan od omiljenih i vrlo čitanih domaćih autora.

Govoreći o 'špageti krimiću', inspiriranom hrvatskom šund zbiljom Popović je istaknuo da se "ne libi izravnih političkih komentara u svojim prozama:"

- Ne pišem za vječnost, nego za vrijeme u kojem živim, rekao je i dodao kako je 'špageti krimić' endemski, moguć samo kod nas.

- Svi znaju tko je i što i gdje i kada napravio, ali nema katarze, no ipak u mojem krimiću loši momci na kraju nadrapaju, napomenuo je.

Edo Popović rođen je u Livnu 1957. Studirao je na zagrebačkom Filozofskom fakultetu komparativnu književnost i hrvatski jezik. Bio je jednim od pokretača i urednika književnoga časopisa Quorum. Djela su mu prevedena na desetak jezika.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!