Studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku po srednjim školama provode edukaciju i predavanje o prvom ginekološkom pregledu kao i svjesnosti o ženskom zdravlju. S njima je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska razgovarala naša Magdalena Jelečević.
30.01.2025.
08:25
Autor: Magdalena Jelečević/L.P./Dobro jutro, Hrvatska/HRT
Studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku po srednjim školama provode edukaciju i predavanje o prvom ginekološkom pregledu kao i svjesnosti o ženskom zdravlju. S njima je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska razgovarala naša Magdalena Jelečević.
- Naš cilj je maknuti tabu temu s teme ženskog zdravlja. Cilj nam je educirati srednjoškolke i srednjoškolce kako bi jednog dana mogli educirati svoju djecu, da to nije nikakva sramota i da bismo ih potaknuli da se brinu o svome zdravlju, rekla je Barbara Hunjadi, studentica Medicinskog fakulteta u Osijeku, Studentska sekcija za ginekologiju i opstetriciju.
Kako kaže, poražavajuća je statistika u Hrvatskoj jer više od 300.000 žena nema primarnog ginekologa. Želja im je potaknuti mlade da se odluče na prvi ginekološki pregled te redovite kontrole.
Otkrila je i da su došli na ovu ideju na sastanku sekcije kada su shvatili da sve više žena i mladih djevojaka ne posjećuju redovno ginekologa.
- Budući da smo studenti medicine, htjeli smo to spriječiti i uputiti ih da se obrate svom primarnom ginekologu, kaže Hunjadi.
Objasnila je koliko je važno obavljati redovite preglede od najranije dobi i educirati mlade djevojke:
- Redovite preglede, kao i kod svakog drugog liječnika, važno je redovito obavljati. Što ranije počnete, to ranije shvatite da to nije nikakva sramota i da je to jedan rutinski pregled koji se obavlja kao i svaki drugi. U srednjoškolskoj dobi je pravo vrijeme za početak, budući da se djevojke najčešće uključuju u spolne odnose, priča Hunjadi.
Dodaje kako je ginekološki pregled dobro obaviti prije prvog odnosa kako bi ginekolog mogao uputiti na metode kontracepcije i na razne probleme s kojima se mogu susresti.
Studentica Katarina pojasnila je i osjećaju li se učenici ugodnije kada s njima o tim temama razgovara netko njima bliskih godina:
- Za sad nismo imali još puno edukacija jer smo krenuli ovaj mjesec, ali već imamo pozitivne reakcije. Učenicima je jako zanimljivo zato što je prezentacija njima prilagođena tako da putem mobilnih telefona mogu reagirati cijelo vrijeme. Imamo ulazni i izlazni kviz i tijekom cijele prezentacije mogu postavljati pitanja, govori Katarina Jelečević, studentica Medicinskog fakulteta u Osijeku, Studentska sekcija za ginekologiju i opstetriciju.
Naglašava kako su najčešće postavljena pitanja o menstruacijskom ciklusu, intenzitetu trajanja i učestalosti te kako izgleda ginekološki pregled.
Razrednica je ispričala koliko je važno neformalno obrazovanje:
- Rado ćemo se uvijek odazvati ovakvim stvarima. Zašto? Neformalno obrazovanje ne znači nestrukturirano obrazovanje, ono je jednako formalnom obrazovanju. Škola nema dostatne resurse kako bi zadovoljavala cjelovit razvoj učenika i ostvarivanja svih očekivanja međupredmetnih tema, kao što je zdravstveni odgoj, osobni i socijalni rast i razvoj, pojašnjava Gracija Režić, prof. I. gimnazija Osijek.
- Potrebno je na gradskom području uključivati sve razine dionika, kako škole, tako fakultete, udruge civilnog društva, a sve u svrhu naših učenika. Pogotovo kod ovih tema, kod kojih je potrebno i malo da bi se skinula odlika tabua, zaključuje Režić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora