"Glavonja" je i snažna poruka roditeljima

09.02.2026.

20:18

Autor: Maja Njirjak/J.L./Dnevnik/HRT

Uoči dolaska novog dječjeg filma "Glavonja" u kina, 19. veljače, u Zagrebu je održana pretpremijerna projekcija. Organizirana je i panel-diskusija na kojoj su sudjelovali pravobraniteljica za djecu i pravobranitelj za osobe s invaliditetom. Film je nastao uz potporu HRT-a.

Detektivsku družinu u potrazi za nestalim roditeljima predvode Alisa i njezin stariji brat Milan. Njegov autizam nije nedostatak, nego prednost. U stvarnom životu smatra tako i Marta Mihanović, koja tumači Alisu.

- Imam brata koji je u autističnom spektru, ja to volim reći poseban - i mislim da je to bio jedan vrlo velik dio moje uloge kao Alise, jer nisam glumila, nego sam to proživljavala, kaže Marta. 

Maks Kleončić
, koji glumi Milana, u školi se družio s djevojčicom koja je imala poteškoća, a kako sam kaže, nakon uloge u ovom filmu znanje mu se proširilo.

Redateljica, producentica i montažerka filma Andrea Škop rekla je kako je lik glavnog junaka inspiriran stvarnim dječakom, nećakom koredateljice filma Vande Raymanove.

Film u kina stiže uz preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, ali i uz važan metodički priručnik, namijenjen nastavnicima u sklopu filmske i medijske kulture, dostupan i roditeljima.

- Filmska izražajna sredstva s primjerima. Ono što je važno da djeca dok gledaju film zaista i razumiju - zašto je kamera snimala tako, zašto glumci glume tako - on će biti ili već je dostupan online, na stranicama HAVC-a, rekla je Marina Zlatarić, profesorica Hrvatskog jezika i autorica metodičkog priručnika.

U pripremi su i posebne smjernice stručnjaka i pravobraniteljice za djecu.

- Ovo je jedna snažna poruka roditeljima, mi iz Ureda pravobranitelja za djecu sve češće svjedočimo situacijama kada roditelji traže intervencije da sva djeca koja su različita na neki način budu u nekim drugim ustanovama, a ne u redovnim školama, ističe Tatjana Katkić Stanić, pravobraniteljica za djecu. 

- Koliko nam je poznato, ovo je u hrvatskoj kinematografiji prvi film koji na ovaj način prikazuje neurodivergentnog dječaka tako da se njegove teškoće sa shvaćanjem i obradom podataka na drugačiji način i poimanjem svijeta ne prikazuje kao nedostatak nego ključnim načinom što smo vidjeli u filmu - rješavanja zagonetki. To je poruka filma i poruka našem društvu, poručuje Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom. 

Takva je potpora institucija "Glavonji" - velik iskorak u hrvatskoj kinematografiji, ali i društveni - jer iako koloritan i duhovit, film nas podsjeća na to da nisu sva djeca jednako viđena i shvaćena.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora