Premijera "Othella" u režiji i koreografiji Valentine Turcu
Uspješnu baletnu, kao i cijelu kazališnu sezonu zagrebački HNK zaokružio je praizvedbom baleta Othello. Kruna je to koreografske karijere Valentine Turku, koja u svojoj reinterpretaciji Shakespeareove drame prepoznaje aktualnost današnjeg vremena. Sve su izvedbe u lipnju rasprodane tjednima unaprijed.
Vojska, puške... tučnjava nalik na onu u videoigrama ili filmskim scenama - Shakespeareovu je Othellu baletni pokret udahnula Valentina Turcu, i to kao koreografkinja, redateljica, dramaturginja i autorica glazbenoga koncepta.
Svijet je to obilježen manipulacijom, nasiljem i zlouporabom moći. Kreirala ga je 2,5 godine, a u Gustava Mahlera kao glazbeni odabir nije sumnjala. Kao ni u četvero glavnih protagonista, nacionalnih prvaka, na vrhuncu baletne zrelosti i karijere.
Guilherme Gameiro Alves nastupa u ulozi Othella.
- Rijetko je da imamo mušku glavnu ulogu. Othello je svakako moderan čovjek danas i neću sad to reći zato što je kraj malo drugačiji i to je promijenila, ali to je isti lik pisan prije 400 godina, sad je to više moderno, rekao je.
U 77 baletnih minuta, vrtlog emocija uz svevremenske uniforme, kožne kostime i senzualne pokrete, lik Jaga utjelovio je Takuya Sumitomo.
- Jago kao jedan od najvećih Shakespeareovih zlotvora, zapravo je strašan manipulator. Zanimljivo mi je bilo unijeti i dramske elemente - ispred Othella pretvaram se da sam dobar lik, no istodobno publici moram dati do znanja da lažem.
- Ovim baletom sam shvatila koliko detalji i mali pokreti mogu biti snažniji od grandioznih, rekla je Reika Suzuki Sumimoto, koja pleše ulogu Emilie.
Nacionalna prvakinja Baleta HNK Zagreb Iva Vitić Gameiro koja igra Desdemonu smatra da će Othello biti publici pozitivan šok.
Valentina Turcu ističe kako je ova ozbiljna politička drama kruna njezine karijere.
- Na cijelom svijetu samo 3% žena ima priliku raditi cjelovečernji balet...strašno, zaključuje.
Samo je nekoliko europskih najvećih ansambala koji mogu iznijeti ovako zahtjevan projekt.
A da ga je prepoznala i publika svjedoče rasprodane sve lipanjske izvedbe. Nove su najavljene za listopad.
Ovom predstavom zagrebački HNK zaključit će baletnu sezonu
Koreografirajući "Othella", autorica se upušta u hipnotično putovanje razotkrivajući slojeve muških sirovih emocija i ženske melankolične nutrine, ističu iz HNK-a.
- Valentina Turcu jedna je od najznačajnijih europskih koreografkinja današnjice, umjetnica čiji rad odlikuju preciznost, inovativna interpretacija i prepoznatljiv rukopis. Njezine produkcije hvaljene su diljem svijeta, stoga je logično što ovu sezonu, obilježenu međunarodnim iskoracima, zatvaramo upravo njezinim Othellom, izjavila je intendantica HNK-a u Zagrebu
Iva Hraste Sočo.
U naslovnoj ulozi Othella izmjenjuju se Guilherme Gameiro Alves i
Pavel Savin, dok lik Jaga tumače Takuya Sumitomo i
Yuho Yoshioka. Desdemonu plešu Iva Vitić Gameiro i
Natalia Kosovac, a u ulozi Emilije nastupaju Rieka Suzuki Sumitomo i
Asuka Maruo.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!