Osniva se arhiv umjetnice Sanje Iveković

06.12.2023.

11:00

Autor: Vijesti iz kulture/HRT/V.M.

Radi cjelovitijeg razumijevanja umjetnice, dizajnerice, aktivistice i jedne od začetnica Nove umjetničke prakse, Sanje Iveković održan je simpozij "Arhiv u nastajanju" koji bi trebao rezulturati osnivanjem arhiva umjetnice.

Izložba "Works of Heart" Sanje Iveković u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu prva je sveobuhvatna retrospektiva te umjetnice u Hrvatskoj, a otvorena je do početka sljedeće godine. 

- Trenutno smo u procesu osnivanja arhiva Sanje Iveković i zapravo se bavimo različitim modelima na koji bi mogli funkcionirati arhivi umjetnika, rekla je Ivana Bago, kustosica arhivskog dijela izložbe.

- Pitanje arhiva postalo je jedno ključno pitanje u bavljenju suvremenom umjetnošću, neki čak kažu da su muzeji postali arhivi. Znači, ne govorimo više o nekim klasičnim postavima zbirki ili izložbi, istaknula je Zdenka Badovinac, kustosica izložbe "Works of Heart".

Umjetnica Sanja Iveković napominje da arhiva ne postoji jer "po zakonu u Hrvatskoj, čak i Sloveniji ne postoji tzv. 'artist foundation':

- To je arhiv umjetnika, kojeg podupire i financira država, ustvrdila je Iveković.

"Works of Heart"

"Works of Heart"

Foto: Vijesti iz kulture / HRT

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!