Bolnica na Ugljanu nudi atraktivno zemljište za zdravstveni turizam

07.02.2024.

17:41

Autor: Kristina Štrbac/E.P.C./Regionalni dnevnik/HRT

Jedna od najpoznatijih psihijatrijskih bolnica na obali ona je na otoku Ugljanu. Nalazi se na zemljištu koje se proteže na čak 13 hektara, a dio atraktivnog terena s pogledom na more sada se nudi u zakup potencijalnom investitoru koji bi ondje razvio zdravstveni turizam.


Na idiličnom dijelu otoka Ugljana, u sjeni borova s pogledom na more smjestila se psihijatrijska bolnica. Njezini su objekti paviljonskog tipa i zauzimaju sedam hektara zemljišta. Kako ostatak terena ne bi ostao neiskorišten, odlučili su potražiti investitora.


- S obzirom da i u zdravstvu vlada nestašica i uvijek nedostaje sredstava mi smo bili mišljenja kako bi dobro bilo se taj dio prostora koji smatramo da je atraktivan iskoristiti i dati ga nekome u najam, izjavio je Mladen Mavar, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Ugljan.


Natječaj objavljen za zakup zemljišta objavljen, namjena za zdravstvo i socijalnu skrb


Pisama namjere već je bilo. Nakon velikog posla s dokumentacijom, natječaj su objavili prije nekoliko dana. 


Prema prostornom planu, već dvadeset godina taj dio bolničkog zemljišta predviđen je isključivo za zdravstvo i socijalnu skrb.


- Bolnica je to i uvjetovala, na 50 godina bolnica daje u zakup to zemljište. Nakon 50 godina, kada prođe taj period, bolnica može nastaviti dalje raditi sa postojećim koncesionarom ili preuzeti to na sebe i pokrenuti svoju vlastitu priču, kazao je Jure Brižić, načelnik Općine Preko.


- Nekakvi trendovi u svijetu sad jesu, liječenje nekih lakši psihijatrijskih poremećaja i stanja. Od nekakvog burn outa, modernih ovisnosti, lakših psihičkih poremećaja, kaže ravnatelj ugljanske psihijatrijske bolnice. 

Galerija
Ugljan - zemljište u sjeni borova, s pogledom na more, Foto: HTV/HRT
Načelnik Općine Preko Jure Brižić , Foto: HTV/HRTRavnatelj Psihijatrijske bolnice Ugljan Mladen Mavar, Foto: HTV/HRTUgljanska bolnica traži koncesionara za višak atraktivnog zemljišta , Foto: HTV/HRTZemljište bolnice na Ugljanu za razvoj zdravstvenog turizma  , Foto: HTV/HRT

U Općini smatraju kako bi projekt bio značajan za cijeli otok


- Otok bi najviše profitirao od ovoga, s obzirom na to da je zdravstveni turizam jedna od najbrže rastućih grana turizma, s obzirom da je zdravstveni turizam u svjetskim gabaritima nosi čak oko 10 posto cijelog turizma, rekao je načelnik općine Jure Brižić.


Osim pozicioniranja na turističkoj karti, drugi važan dio priče bila bi i nova radna mjesta za otočane.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!