Prije dvije godine napustio nas je poznati varaždinski zaljubljenik u motocikle, avanturist Darko Labaš koji je na dva kotača prešao više od milijun i pol kilometara, posjetivši 60-ak država.
Uzbudljive bilješke, angedote i fotografije s tih putovanja pretočene su u publikaciju "Darko Labaš - po bespućima Svijeta". Priča je to o čovjeku koji je san pretvorio u stvarnost – vožnju od Sjevera Europe do Juga Afrike.
Od Nordkappa do Cape Towna
Zanima li vas kako izgleda putovanje motociklom preko dva kontinenta? Kakve sve opasnosti kriju vožnje kroz južnoazijske države poput Pakistana i Indije? Kako motocikliste dočekuju Nepalci? Odgovori na ta pitanja mogu se pronaći u motoputopisnoj monografiji posvećenoj Darku, varaždinskom avanturistu koji je cijeli život posvetio motorima.
– Važno je znati, a zapravo na početku i reći da je Darko od najranije mladosti imao ideju spojiti krajnji sjever Europe, Nordkapp u Norveškoj, s krajnjim jugom Afrike, s Cape Townom. To su dva najudaljenija cestovna odredišta na kopnu, koja se mogu povezati kotačem, rekao je
Aleksandar Grabarić, organizator i moderator promocije.
30 godina, 5 generalki i tisuće kilometara
Darko je čak tri desetljeća bilježio svoja iskustva s puta, precizno zapisivao podatke o potrošnji goriva, kvarovima, popravcima i izazovima koje je donijela vožnja kroz najrazličitije predjele svijeta.
– Trideset godina naš je vrijedni sugrađanin, motorist, zapisivao sve detalje o svom putovanju. Ima tu jako puno zanimljivih stvari – gdje je bio, koliko je goriva potrošio, koliko kilometara prošao, kolike je imao probleme s motorom. Čak pet generalki je napravio na tom motoru, rekao je izdavač knjige
Josip Stanek.
Publikacija u dobrotvorne svrhe
Avanture su zabilježene na više od tisuću fotografija i stotine bilješki. Na publikaciji se radilo gotovo devet mjeseci, a prihod od njezine prodaje ide u dobrotvorne svrhe.
– Tu je bilo raznoraznih slika, koje su bile onako "na brzaka" napravljene starim fotoaparatom s filmom od 36 mm. Poslije je sve to pretočeno u jednu specifičnu cjelinu, čak i na dijapozitive, dodao je Stanek.
Posveta prijatelju i putniku
Darko je bio poznat i kao vrstan mehaničar i dobar prijatelj, prisjeća se
Dražen Košćec iz Rotary kluba Varaždin 1181.
– Bio je izvrstan bajker i odličan mehaničar. Od malih nogu smo se igrali skupa – prvo s autićima, a moj prvi kontakt s motorom bio je na njegovu dvorištu. On je popravljao motore, servisirao i vozio ih s nevjerojatnom strašću, ispričao je.
Uspomene na ljude koje je susretao, prirodu i mjesta koja je otkrivao tijekom putovanja – danas su pretočene u tiskanu posvetu životu ovog neumornog putnika.