Djelatnici Hrvatske gorske službe spašavanja dosad su nas već naučili da su spremni na svakakve intervencije. Ovih dana imaju pune ruke posla - na kontinentu. U samo dva dana intervenirali su desetak puta, od toga polovina intervencija odnosi se na potragu za sakupljačima gljiva i ostalih jesenskih plodova koji su se izgubili u šumama.
Čakovečka ekipa HGSS-s juri na intervenciju u šumovite predjele gornjeg Međimurja.
Osim za planinarima upravo se za gljivarima posljednjih dana, od Međimurja do Gorskog kotara, često tragalo.
- Možda se to nekome čini smiješno, ali netko tko je prvi put u šumi koja mu je nepoznata vrlo lako zaluta, jer šuma je šuma, kaže Mario Musulin iz HGSS-a Varaždin.
Dižu se dronovi, sudjeluju i potražni psi. Devetogodišnji australski ovčar Tor dosad je spasio stotinjak nestalih osoba.
Osamdesetogodišnji gljivar Vladimir Mislović kaže da se i iskusni gljivari katkad izgube.
- Gljivari us zanesenjaci, često odlutaju za nekom gljivom i nađu se u neobranom grožđu, rekao je Vladimir Mislović iz Gljivarskog društva Smrčak.
Potražne ekipe češljaju šumovite terene koji su često nepristupačni. Pa potraga nerijetko traje satima.
- Mi dižemo sve raspoložive naše ekipe, ali tu je i važna suradnja s policijom, dobrovoljnim vatrogasnim društvima, a potragu ipak na terenu vodi HGSS, objašnjava Miodrag Cico Novosel iz HGSS-a Čakovec.
U zabačenim područjima često ni mobilni telefoni ne pomažu. Iskusni savjetuju:
- Da se pokušaju vratiti do prvog poznatog mjesta, a ako i to ne uspiju neka ne paničare, budu na svojoj poziciji i pronaći ćemo ih, poručuje Dubravko Butala iz HGSS-a Karlovac.
U potragu za gljivama morate ići pripremljeni jer panika i dezorijentiranost najveći su neprijatelji.