Ni ćudljivo vrijeme nije spriječilo turiste u posjetu Plitvica
Foto: Dnevnik / HRT
Ni ćudljivo vrijeme s kojim smo suočeni posljednjih tjedana nije spriječilo dolazak turista u našu zemlju. Kampovi u okolici Plitvičkih jezera bilježe odličnu predsezonu, popunjenost je čak 15 posto veća u odnosu na lanjsku rekordnu godinu. Zbog sve većih ulaznih troškova, cijene smještaja u kampovima stalno rastu, no to je gostima i dalje prihvatljivo.
Čak i po lošem vremenu Plitvice imaju svoje posjetitelje.
- Park je lijep, zacijelo je bolje kada je sunčano nego kada pada kiša, ali što možemo, rekla je Kloi, turistkinja iz Francuske.
Tijekom nedavnih visokih vodostaja i poplava, jezera su bila zatvorena za posjet, a obližnji kampovi puni gostiju.
-Nama je svejedno pada li kiša ili sja sunce. Mi volimo Hrvatsku, nemamo ovdje problema, kazao je Hans, turist iz Austrije.
Domaći radnici spašavaju stvar
Dok s radnom snagom muku muči turistički sektor u Hrvatskoj, u Lici pak domaći radnici spašavaju stvar. Radije biraju posao u blizini doma, nego u inozemstvu.
- Ako je posao cijele godine i ako je poslodavac zadovoljan radnikom i on poslodavcem može se raditi i živjeti na ovom prostoru da se ne ide nigdje van, izjavio je Goran Bičanić, konobar, kamp-resort Camping Plitvice, Smoljanac.
Konobari imaju cjelogodišnji posao
U ovom luksuznom kampu konobari imaju cjelogodišnji posao i plaću od 1300 eura. Većina radnika iz okolnih je mjesta. No ono što opterećuje poslovanje kampova, stalna su i prema mišljenju turističkih radnika neopravdana poskupljenja.
- Cijena goriva nikad niža u zadnjih dvije tri godine i zaista mi nije jasno da nama ulazne cijene iz tjedna u tjedan rastu, kazao je Damir Stanišić, direktor kamp-resorta Plitvice Holiday Resort, Grabovac.
Na kraju, to se prelijeva na poskupljenje usluge i smještaja, ali gosti se zasad ne žale.
- Cijene su u redu, u redu su, kazao je Kron, turist iz Njemačke.
Kamp na Borju
Nakon trogodišnje pauze Nacionalni park Plitvička jezera otvorio je svoj kamp na Borju. Zeleno svjetlo dali su mu i europski inspektori za kampove.
- Taj kamping turizam inače raste iz godine u godinu naši kampovi očekuje ih jedan face lifting i pojačanje ponude unutar samih kampova, rekao je Tomislav Kovačević, ravnatelj NP-a Plitvička jezera.
Uz kamp je otvoren i poznati restoran čije je preuređenje stajalo 800 tisuća eura, a gdje se pilo i ponovo se pije, najbolje kiselo mlijeko u Lici.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!